شبکه اجتماعیهمه

مقایسه سیگنال و واتس‌اپ + دانلود و نصب سیگنال

در این مقاله به مقایسه سیگنال و واتس‌اپ می‌پردازیم و تفاوت های میان این دو را بررسی خواهیم کرد تا در تصمیم گیری برای استفاده و نصب هرکدام به شما کمک کنیم، با ما همراه باشید. مدتی است به دلیل انتشار خبری توسط واتس‌اپ تعداد زیادی از کاربران آن به فکر انتقال به پیام رسانی مناسب تر و امن تر برای جایگزینی آن هستند. محتوای این پیام این بود:

“واتس اپ در حال به روزرسانی قوانین و تمهیدات امنیتی خود می باشد. به روزرسانی های اصلی شامل اطلاعات بیشتری در مورد:

خدمات WhatsApp و نحوه پردازش داده های شما، این که چگونه مشاغل و بیزینس ها می توانند از سرویس های میزبان فیس بوک برای ذخیره و مدیریت چت های WhatsApp خود استفاده کنند و چگونگی همکاری ما با فیس بوک برای ارائه ی ادغامی از محصولات شرکت فیس بوک می باشد.

با ضربه زدن روی گزینه ی “موافقم” ، شما شرایط جدید و سیاست حفظ حریم خصوصی را می پذیرید که از 8 فوریه 2021 اجراخواهد شد. پس از این تاریخ ، برای ادامه استفاده از WhatsApp باید این به روزرسانی ها را بپذیرید. اما اگر ترجیح می دهید حساب خود را حذف کنید و در این باره اطلاعات بیشتری می خواهید ، می توانید به مرکز راهنمایی یا Help Center مراجعه کنید.”

قبول شرایط یا حذف واتس اپ

درواقع واتس اپ با انتشار این پیام دو گزینه پیش روی کاربران قرار می دهد: یا قوانین جدید را قبول کنید،‍‍ یا واتس اپ خود را حذف کنید. البته آخرین اخبار حاکی از آن است که پس از واکنش منفی کاربران به سیاست های تازه واتس‌اپ، این پیام‌رسان اعلام کرد اجرای سیاست های خود مبنی بر دریافت دسترسی‌های اطلاعاتی کاربرانش را به تعویق انداخته است.

در حالی که کاربران WhatsApp قصد ترک این سیستم عامل را داشتند، پیام رسان سیگنال درهمان هفته ٪4200 افزایش در بارگیری کاربرانش مشاهده کرد. این درحالی ست که پیش تر رویترز طی خبری منتشر کرده بود برایان اکتون (Brian Acton)، بنیان گذار واتس‌اپ به راه اندازی بنیاد سیگنال کمک کرد.

شباهت و تفاوت های سیگنال و واتس‌اپ

تفاوت سیگنال و واتس اپ

سیگنال و واتس‌اپ هر دو سیستم عامل پیام رمزگذاری شده انتها به انتها (end-to-end)هستند که به کاربران امکان برقراری ارتباط از طریق Wi-Fi یا داده های سلولی  را می‌دهند.

اما این دو برنامه از سه نظر متفاوت هستند:
• میزان جمع آوری اطلاعات کاربر
• امنیت
• مالکیت
• سهولت استفاده

جمع آوری اطلاعات کاربران در سیگنال و واتس‌اپ

یکی از تفات های میان سیگنال و واتس‌اپ در جمع آوری اطلاعات کاربران است. در حالی که Signal حریم خصوصی بیشتری به کاربران می‌دهد، WhatsApp که در حال حاضر متعلق به فیس بوک است قابلیت شخصی سازی داشته که امکان استفاده راحت تر را فراهم می‌کند. سیگنال نیز در حال آزمایش یک نسخه بتاست که قابلیت های بیشتری را ارائه می دهد.

اگرچه که علاوه بر سیگنال و واتس‌اپ پیام رسان های دیگری مانند تلگرام، وایبر و… وجود دارند ولی سیگنال به عنوان اولین برنامه پیام رسان با رعایت حریم خصوصی ست که به عنوان اصلی ترین رقیب واتس‌اپ مشهور است.

برای اطلاعات بیشتر در مورد محتوای کانال تلگرامی و بازاریابی در تلگرام به این مقالات سر بزنید.همچنین برای ساخت سرور ابری می توانید به پنل ابر آراز مراجعه کنید.

سیگنال پس از اعلام واتس اپ در این هفته شاهد افزایش 4200٪ در بارگیری کاربران بوده، چرا که کاربران اعلام کردند از سمت واتساپ مجبور شده اند برخی از داده های خود را به شرکت اصلی آن، یعنی فیس بوک بدهند.

سیگنال و واتس‌اپ ویژگی های مشترکی دارند. برخلاف پیامک های معمولی و پیام های دیگر که از طریق شبکه تلفن همراه ارسال می‌شوند ، سیگنال و واتس‌اپ از رمزگذاری انتها به انتها یا end-to-end استفاده می‌کنند که پیام ها را در صورتی که کسی چت را رهگیری کرده و یا روی یک سرور آن ها را پیدا کند، مخفی می کند.

سیگنال و واتس‌اپ به کاربران این امکان را می‌دهند تا از طریق شبکه های Wi-Fi یا داده های تلفن همراه به صورت رایگان چت کنند که این باعث محبوبیت آنها در ارتباطات بین المللی شده است.

اما سیگنال و واتس‌اپ از نظر مالکیت ، دیدگاه در مورد امنیت و سهولت استفاده تفاوت های چشمگیری دارند. سیگنال متعلق به یک موسسه نسبتا جدید سود نامحور یا non-profit است و تأکید زیادی بر امنیت کاربر دارد، در حالی که از واتس‌اپ که تحت مدیریت فیس بوک است بیشتر بر سهولت استفاده کاربر تاکید دارد.

در اینجا تجزیه و تحلیل هایی میان تفاوت های عمده بین دو سیستم عامل پیام رمزگذاری شده سیگنال و واتس‌اپ برای کمک به شما در تصمیم گیری برای انتخاب و استفاده از آن ها قرار گرفته است.

مالکیت سیگنال و واتس‌اپ

مالکیت واتس اپ متعلق به چه کسی است؟

مدیر عامل فیس بوک مارک زاکربرگ(Mark Zuckerberg) است که
ریشه ناامیدی برخی کاربران واتس‌اپ از مالک این شرکت ناشی می شود.

در سال 2014 ، فیس بوک WhatsApp را که بنیانگذار آن برایان اکتون و جان کوم بودند(Brian Acton and Jan Koum)، به قیمت 22 میلیارد دلار خریداری کرد.

نقض در داده ها سالهاست که کاربران فیس بوک را آزار می‌دهد. فیس بوک در سال 2018 وجود هک بزرگی را اعلام کرد که 50 میلیون حساب را تحت تأثیر قرار داده بود. بر اساس گزارش تلگراف ریپورت (Telegraph report)، کارمندان فیس بوک از اوایل دسامبر سال 2017 از وجود نقص در امنیت حساب های کاربری این پلتفرم اطلاع داشتند.

در جریان رسوایی که برای حریم خصوصی کمبریج آنالیتیکا (Cambridge Analytica) اتفاق افتاد، فیس بوک گفت که ممکن است 87 میلیون نفر به اطلاعات خود دسترسی داشته باشند.

کوم (Koum) مهندس کامپیوتر و کارآفرین اینترنتی که یکی از بنیان گذاران واتس هم می باشد، فیس بوک را در سال 2018 ترک کرد و در حال حاضر50 میلیون دلار از پول خود را به برنامه چت رمزنگاری شده سیگنال تزریق کرد.

مالکیت سیگنال متعلق به چه کسی است؟

از طرف دیگر ، سیگنال توسط بنیاد non-profit سیگنال اداره می‌شود. مدیر عامل شرکت، Signal CEO Moxie Marlinspikeو Acton، بنیاد سیگنال را در فوریه 2018 تاسیس کردند.

طبق خبری که از وب سایت بنیاد سیگنال منتشر شد، اکتون پس از خرید فیس بوک “به دلیل اختلاف نظری که در استفاده از داده های مشتری و تبلیغات هدفمند جود داشت” ، آنجا را ترک کرد. مدیر اجرایی 50 میلیون دلار برای راه اندازی بنیاد سیگنال کمک کرد و اکنون در هیئت مدیره سازمان عضویت دارد.

مارلین اسپایک در سال 2020 به بیزینس اینسایدر گفت: “پروژه سیگنال اساساً بر این مبناست که فناوری را دردسترس همه قرار دهد و داده ها با نهادهای دیگر به اشتراک گذاشته نشود.”

امنیت سیگنال و واتس‌اپ

واتس‌اپ تا چه اندازه امنیت دارد؟

سیگنال و واتس‌اپ  از نظر تامین امنیت کاربر نیز متفاوت اند. فیس بوک به دلیل رمزگذاری end-to-end نمی‌تواند به گپ ها دسترسی پیدا کند، اما شرکت می‌تواند داده های کاربر را بگیرد.

به گفته WIRED ، فیس بوک به شماره تلفن های کاربران WhatsApp ، آدرس های IP ، شبکه تلفن همراه ، مدت زمان استفاده از پیام رسان ، داده های پرداخت ، کوکی ها و داده های مکان دسترسی دارد.

برخی از کاربران در سال 2016 ترجیح دادند به فیس بوک اجازه ی دسترسی به داده های شخصی شان را ندهند. اما WhatsApp گفت اگر همه کاربران موافقت نکنند که اطلاعات را تا 8 فوریه 2021 به اشتراک بگذارند، دسترسی به این برنامه را از دست خواهند داد.

راب پرایس اینسایدر گزارش داد که برنامه های بیرونی می‌توانند فعالیت آنلاین کاربران WhatsApp را، از جمله این که با چه کسانی صحبت می‌کنند، چه هنگام از برنامه استفاده می کنند و حتی این که چه زمانی که خواب هستند را ردیابی کنند.

سیگنال تا چه اندازه امنیت دارد؟

تفاوت سیگنال و واتس اپ در امنیت

سیگنال می‌گوید از امنیت بالایی برخوردار است و به پیام های کاربر، گروه ها، مخاطبین یا اطلاعات نمایه دسترسی ندارد. تنها اطلاعاتی که سیگنال از کاربر خود جمع آوری می‌کند مدت زمانی است که کاربر سیگنال را نصب کرده و آخرین تاریخ نصب آن. این شرکت همچنین تمام نرم افزارهای خود را منبع باز یا opensource می کند؛ به این معنی که عموم مردم می‌توانند نحوه ساخت فناوری را خودشان بازبینی کنند.

سیگنال از سوی بسیاری از کارشناسان امنیتی، از جمله ادوارد اسنودن (Edward Snowden)، تایید شده است. روزنامه نگاران در Vice و The Intercept برای اطمینان از خصوصی ماندن پیام هایشان از سیگنال به جای واتس اپ استفاده می کنند.

البته این پیام رسان کامل نیست. کارشناسان امنیتی درمورد یک ویژگی جدید هشدار دادند که به کاربران این امکان را می دهد تا داده ها را با استفاده از PIN بازیابی کنند ، که این می تواند حریم خصوصی user ها را به خطر بیندازد.

متیو گرین ، رمزنگار جانز هاپکینز به Vice گفت: “مشکل این امر این است که اکثر مردم کد PIN ضعیفی را انتخاب می کنند. برای ایمن تر شدن سیستم ، سیگنال سیستمی دارد که از اینتل SGX بر روی سرور خود استفاده می کند.”

سهولت استفاده سیگنال و واتس‌اپ

استفاده از واتس اپ تا چه اندازه آسان است؟

واتس اپ با ویژگی سهولت و انعطاف پذیری در استفاده بیش از دو میلیارد کاربر را به سمت خود کشانده است.
این برنامه در هر دو دستگاه iOS و Android در دسترس است و از آن جایی که کاربران با شماره تلفن شناسایی می شوند، به طور خودکار لیست مخاطبین تلفن شما را همگام سازی می کند.

کاربران می توانند چت گروهی ایجاد کنند ، تماس صوتی و تصویری برقرار کنند و تماس بین المللی رایگان با استفاده از Wi-Fi برقرار کنند.

همچنین کاربران می توانند لوکیشن، اسناد و پرونده های خود را با دیگران به اشتراک بگذارند. WhatsApp  امکان اضافه کردن پین برای تنظیم راستی آزمایی دو مرحله ای قبل از دسترسی به برنامه را فراهم می کند.

Insider همچنین گزارشی در مورد ترفندهایی که کاربران واتس اپ می توانند به آن اضافه کنند تا تجربه خود را همگام سازند، منتشر کرد. کاربران می توانند پیام ها را به عنوان خوانده نشده علامت گذاری کنند و پیام های مهم را به چت پین کنند. اما این ویژگی ها در سیگنال وجود ندارند.

استفاده از سیگنال تا چه اندازه آسان است؟

ویژگی هایی که سیگنال دارد، نسبت به WhatsApp کمتر قابل تنظیم توسط کاربر هستند.
این برنامه در iOS ، Android و دسک تاپ قابل دسترس است. کاربران می توانند عکس ها ، فیلم ها ، پیوندها و سایر پرونده ها را برای یکدیگر ارسال کنند. همچنین مانند WhatsApp، کاربران می توانند پیام ها و عکس ها را تنظیم کنند تا با گذشت زمان از بین بروند.

دیگر این که کاربران می توانند تماس های صوتی و تصویری برقرار کنند و همچنین گروه های حداکثر 150 نفره را تشکیل دهند.
نسخه بتا Signal ، بیش از برنامه استاندارد ، قابلیت های بیشتری برای ارائه به کاربران دارد. نسخه بتا امکان استفاده از چت روم ها را فراهم می کند که می توان مدیرهایی برای آن ها تعیین کرده و برای عضویت در گروه دعوت نامه ارسال کنند.

امیدواریم که این مطالب سودمند بوده باشند. برای دسترسی به اطلاعات بیشتر به دیگر مقالات ما سربزنید و ابر آراز را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید.

دانلود و نصب پیام رسان سیگنال

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا