آموزشیبازاریابی آنلاینتبلیغات گوگلشبکه اجتماعیهمه

بازاریابی درونگرا چیست ؟ مزایای استفاده از inbound marketing چیست

Inbound marketing یا بازاریابی درونگرا چیست ؟ استفاده از این روش بازاریابی چه مزایایی دارد؟ در ادامه‌ی این مقاله با پاسخ به این سوالات به شما کمک می‌کنیم تا کسب‌وکار خود را به بهترین شکل رشد و ارتقا دهید؛ در ادامه با ما همراه باشید تا بیشتر با این روش بازاریابی آشنا شوید.

پیش از اینکه توضیح بیشتری پیرامون اینکه Inbound marketing چیست دهیم، لازم می‌دانیم تا متذکر شویم که به کارگیری روش‌های بازاریابی همیشه به تنهایی کافی نیستند. تصور کنید که شما هزینه‌ی بسیار زیادی صرف کرده‌اید تا توجه مشتریان موردنظر خود را به سمت برند خود جلب نمایید. حال مخاطب هدف برای خرید محصول یا خدمات وارد سایت شما شده ولی به دلیل ورود حجم زیادی ترافیک، سایت شما داون شده است. 

در این صورت شما هزینه‌ی زیادی صرف کرده‌اید، بدون آنکه حاصلی برای شما داشته است. به همین دلیل است که همیشه توصیه می‌شود که اگر قصد جذب مخاطب و افزایش ترافیک سایت را دارید از منابع و سرویس‌های هاست یا سرور خود اطمینان حاصل نمایید. پیشنهاد می‌کنیم که به وب سایت ما سر بزنید و ضمن بررسی قیمت هاست ابری پر سرعت از خدمات و سرویس‌های ویژه‌ی ما نیز بهره‌مند شوید. 

تعریف بازاریابی درونگرا چیست ؟ ( Inbound marketing )

اینباند مارکتینگ که با نام‌های بازاریابی ربایشی و جاذبه‌ای نیز شناخته می شود، یک روش تجاری است که در آن کسب‌وکار ها با ایجاد محتوا و مطالب ارزشمند تلاش می‌کنند توجه مخاطب هدف را به سمت خود جلب نمایند. شیوه‌ی کار این روش بازاریابی کاملا متفاوت با آن چیزی است که در بازاریابی برونگرا اتفاق می‌افتد. در بازاریابی برونگرا ، شما تلاش می‌کنید تا توجه مخاطب را با هر مطلبی (حتی آنچیزی که واقعا به دنبال آن نیستند) جلب نمایید. درحالیکه در بازاریابی برونگرا مخاطب هدف شما تنها مطالبی را مشاهده خواهد کرد که واقعا به دنبال آنهاست. به عبارتی دیگر در بازاریابی جاذبه ای شما به معنای واقعی کلمه، مشکلات مخاطب را برطرف خواهید کرد.

چه کسی بازاریابی درونگرا را به کار برد؟

ست گادین (Seth Godin) نویسنده، کارآفرین و متخصص بازاریابی آمریکایی است که به طور گسترده در حوزه بازاریابی شناخته می‌شود. او در کتابش به نام “Permission Marketing: Turning Strangers into Friends and Friends into Customers” که در سال 1999 منتشر شد، از اصطلاح “بازاریابی با مجوز مشتری” (Permission Marketing) استفاده کرد.

در این کتاب، ست گادین مفهومی را تبیین کرد که در آن بر خلاف روش‌های بازاریابی سنتی که به شکل وقفه‌ای و مزاحم برای مخاطبان عمل می‌کنند، بازاریابی باید با رضایت و مجوز مخاطبان صورت گیرد. این روش مبتنی بر این ایده است که مخاطبان باید قبل از دریافت پیام تبلیغاتی، به طور کاملاً آگاهانه و موافقت‌کرده پذیرش کنند.

از آن زمان به بعد، مفهوم بازاریابی درونگرا و بازاریابی با مجوز مشتری مورد توجه قرار گرفته و به عنوان رویکردی نوین در حوزه بازاریابی شناخته شده است. این رویکرد تاکید دارد که برای ایجاد ارتباط مؤثر با مخاطبان، باید ابتدا اجازه و رضایت آنها را بدست آورد و سپس محتوا و پیام‌های مرتبط و ارزشمند را ارائه دهیم.

اصطلاح بازاریابی درونگرا همچنین به عنوان توصیفی برای رویکردهایی استفاده می‌شود که تمرکز خود را بر تفهیم و بررسی نیازها، خواسته‌ها و مشکلات مخاطبان می‌گذارند و سعی می‌کنند با ارائه محتواهای مفید و متناسب با آنها، ارتباط معناداری برقرار کنند.

در نتیجه، بازاریابی درونگرا و بازاریابی با مجوز مشتری مفاهیمی هستند که توسط ست گادین و سایر افراد و کسب و کارها به عنوان رویکردهایی نوین و مؤثر در حوزه بازاریابی مطرح شدند.

بازاریابی درونگرا و برونگرا

بازاریابی ربایشی به انگلیسی با نام Inbound marketing شناخته می‌شود که دارای تفاوت‌های بنیادینی با بازرایابی برونگراست. در بالا به یکی از مهم‌ترین تفاوت‌های این دو نوع بازاریابی پاسخ دادیم؛ حال می‌خواهیم با توضیحی پیرامون اینکه بازاریابی برونگرا چیست به این سوال پاسخ دهیم که بازاریابی درونگرا بهتر است یا برونگرا ؛ با ما همراه باشید.

بازاریابی برونگرا چیست ؟

بازاریابی برون گرا ( outbound marketing ) از روش‌های متفاوتی برای تبلیغات استفاده می‌کند. تبلیغاتی مانند:

 • تبلیغات محیطی
 • تبلیغات رادیو تلویزیون
 • تبلیغات پیامکی
 • ایمیل مارکتینگ بی‌هدف
 • و…

تنها نمونه‌های کوچکی از بازاریابی برونگرا هستند که در سالیان گذشته با استقبال بی‌نظیری مواجه بوده‌اند. در سال‌های اخیر اما دیگر هیچ نوع بازدهی ندارند و بازار از این نوع تبلیغات اشباع شده است.

بازاریابی برونگرا چیست ؟

تفاوت بازاریابی برونگرا در مقایسه با بازاریابی جاذبه ای چیست ؟

یکی از نکات دیگری که باید بعنوان تفاوت میان این دو سبک بازاریابی در نظر گرفت، هزینه آنها است. هزینه‌ی بازاریابی اینترنتی درون گرا در مقابل نتیجه‌ای که در اختیار شما می‌گذارد، بسیار مقرون به صرفه است. در تبلیغات و بازاریابی جاذبه ای ، کاربر بر اساس علاقه‌مندی که دارد با مطالب و تبلیغات ما مواجه می‌شود. لازم به ذکر است که تمام این فرایندها بصورت غیرمستقیم و خارج از فرمت‌های تبلیغات سنتی انجام می‌گیرد.

مراحلی  برای ایجاد یک استراتژی بازاریابی درون گرا

در زیر مراحل را به صورت خلاصه بیان می کنم.

پیدا کردن مخاطب هدف

 این مرحله شامل تحلیل بازار و شناخت دقیق مشتریان هدف شما است. بررسی کنید که مشتریان شما چه کسانی هستند، نیازها و مسائل آنها چیست و چگونه می‌توانید بهترین خدمات و محصولات خود را به آنها ارائه دهید.

نوشتن داستان تجارت

ایجاد یک داستان قوی و جذاب درباره تجارت خود می‌تواند مخاطبان را به شما جذب کند. در این داستان باید بیان کنید که چه مشکلی را حل می‌کنید، چرا محصول یا خدمات شما برتر است و چگونه مشتریان می‌توانند از آن بهره‌برداری کنند.

انتخاب سیستم توزیع رسانه

 بر اساس مخاطبان هدفتان، باید سیستم‌های مناسبی را برای رسانه‌های بازاریابی انتخاب کنید. می‌توانید از رسانه‌های آنلاین مانند وبسایت، رسانه‌های اجتماعی، پست‌های وبلاگ و پادکست‌ها استفاده کنید و یا از رسانه‌های آفلاین مانند رویدادها و تبلیغات چاپی بهره ببرید.

سازماندهی و برنامه‌ریزی محتوا

 ایجاد محتوای جذاب و مفید برای مخاطبان هدف بسیار مهم است. برنامه‌ریزی کنید که چه نوع محتوایی را ارائه می‌دهید (مقالات، ویدئوها، تصاویر و غیره) و در چه زمانی و به چه صورتی این محتواها را منتشر می‌کنید. همچنین، از ابزارهای مناسب برای برنامه‌ریزی و مدیریت محتوا مثل تقویم بازاریابی استفاده کنید.

چندین مورد از بازاریابی محتوایی

چندین نمونه از محتوای بازاریابی ورودی وجود دارد که می تواند استراتژی شما را تقویت کند، از جمله:

 • وبلاگ ها
 • اینفوگرافیک
 • کتاب های الکترونیکی
 • بهینه سازی موتور جستجو
 • ارائه محتوای ارزشمند
 • جلب توجه و جذب مخاطبان
 • ایجاد ارتباط نزدیک با مخاطبان
 • بهبود رتبه وبسایت در موتورهای جستجو
 • سازماندهی و ارتقاء دانش
 • ساخت برند و اعتبار

اصول و مراحل بازاریابی درونگرا چیست ؟

رعایت اصول بازاریابی جاذبه ای به شما کمک می‌کند تا از طریق ایجاد روابط معنادار با مخاطبان هدف، در طی بازه‌ی زمانی کوتاهی آنها را به مشتریان وفادار خود تبدیل کنید. این کار با پاسخ به سوالات کاربران در جهت کمک به آنها برای رسیدن به اهدافشان صورت می‌گیرد. دلیل این اتفاق چیست؟ زمانیکه مخاطب به واسطه‌ی شما به موفقیت دست یابد، این امر، برای شما نیز موفقیتی تضمینی محسوب می‌گردد؛ به عبارتی دیگر مخاطب تصور می‌کند که به واسطه‌ی شما توانسته مسیر را ط کند و به موفقیت برسد.

اصول اینباند مارکتینگ را می‌توان به 3 دسته‌ی کلی تقسیم کرد؛ از جمله:

جذب مخاطب مناسب

جذب افراد متناسب با محتوایی که منشتر می‌کنید، شما را به عنوان مشاور قابل اعتمادی معرفی می‌کند که می‌تواند راه‌حل مناسب برای مشکلات ارائه نماید.

تعامل با مخاطب

ارائه‌ی روش‌ها و راه‌حل‌هایی که با نیازها و مشکلات آنها هماهنگ باشد؛ در این صورت به شما اعتماد کرده و درصد خرید شما به شکل قابل توجهی بالا می‌رود.

اهمیت تعامل با مخاطب در بازاریابی درونگرا چیست

پشتیبانی

پس از اینکه مخاطب را به وب سایت خود وارد کرده و آنها را به خرید ترغیب کردید،‌ زمان آن است که در تمامی مراحل خرید همراه آنها باشید تا در صورت بروز هر گونه مشکلی در سریع‌ترین زمان ممکن پاسخگوی آنها باشید.

نتیجه‌ی استفاده از اصول بازاریابی درونگرایی چیست ؟

زمانیکه مشتریان به کمک شما به موفقیتی دست یافتند، عموما آن را با دیگران به اشتراک گذاشته و درمورد مسیری که طی کرده‌اند صحبت می‌کنند. این موضوع سبب جذب مخاطبان بی‌شماری به سمت شما می‌گردد. همانطور که می‌دانید یک مشتری رضایت‌مند مي‌تواند به تنهایی بهترین تبلیغ برای کسب‌وکار شما باشد. به همین دلیل است که وقتی برندی برای جذب مخاطب با مشکل مواجه می‌شود، به سراغ بازاریابی درونگرا رفته و از آن برای بهبود اوضاع استفاده می‌کند.

نکته‌ای که لازم می‌دانیم در این نقطه متذکر شویم این است که در بازاریابی جاذبه ای ، تولید محتوا و متنی که برای مخاطان منتشر مي‌کنید، ‌از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است. پس در نتیجه اینکه از چه نیرویی برای کپی رایتینگ استفاده می‌کنید می‌تواند نشان دهنده‌ی آینده‌ی مسیری باشد که در آن حرکت می‌کنید.

اگر هنوز در ابتدای مسیر کاری خود هستید و بودجه‌ی کافی برای استفاده از دانش افراد فعال در این حوزه را ندارید و می‌خواهید خودتان به تولید محتوا مشغول شوید، پیشنهاد می‌کنیم فرصت مطالعه‌ی مقاله‌ی اصول کپی رایتینگ چیست را مطالعه نمایید. ما در این مقاله به تفصیل توضیح داده‌ایم برای اینکه بتوانید به یک کپی رایتر موفق تبدیل شوید، باید چه اصولی را رعایت کنید.

نتیجه‌ی استفاده از اصول بازاریابی درونگرایی چیست

فلایویل Flywheel چیست ؟

به بیانی بسیار ساده فلایویل به عنوان جایگزینی برای قیف فروش طراحی شده است. شاید در سال‌های گذشته استفاده از قیف فروش بازاریابی می‌توانست شما را به سود رسانده و روزبه‌روز به تعداد مشتریان شما اضافه نماید. اما در دنیای تجارت امروزی، قیف فروش دیگر منسوخ شده به نظر می‌رسد.

نکته‌ای که سبب شده تا قیف بازاریابی دیگر مورد استفاده قرار نگیرد، این است که مشتری آخرین چیزی است که به آن توجه می‌شود. حال آنکه در مدل بازاریابی Flywheel، مشتری اصلی‌ترین نقطه‌ی استراتژی است. این روش تمام تلاش خود را مي‌کند تا مشتری را راضی نگه داشته و با شرکت دادن آنها در پروسه‌ی فروش، این حس را القا نماید که بخشی از روند کاری بوده‌اند.

تاثیر Flywheel در بازاریابی درونگرا چیست ؟

بیایید فلایویل را به عنوان یک چرخ دنده‌ی بزرگ در نظر بگیریم. اینکه چرخ دنده‌ی شما با چه میزان انرژي حرکت می‌کند به سه عامل مختلف بستگی دارد:

 • با چه سرعتی Flywheel یا چرخ‌دنده‌ی خود را می‌چرخانید؟
 • در طول مسیر، چه میزان اصطحکاک وجود دارد؟
 • استراتژی طراحی شده‌ی شما چقدر بزرگ است؟

عموما موفق‌ترین شرکت‌ها استراتژي‌های تجاری خودشان را برای تعامل با هر کدام از این سه مورد، سازگار می‌کنند.

فلایویل Flywheel چیست

شروط موفقیت در روش Flywheel

امیدواریم که تا به اینجا به طور کامل پاسخ سوال خود یعنی بازاریابی درونگرا چیست را دریافت کرده باشید. حال بیایید راه‌های موفقیت در یکی از مهم‌ترین استراتژي‌های بازاریابی را با هم بررسی کنیم؛ با ما همراه باشید.

عموما موفق‌ترین شرکت‌ها، شرایط خود را با هر سه مورد سازگار می‌کنند. در اولین مرحله برای افزایش سرعت کار، به مناطقی که بیشترین تاثیر را دارند، بودجه و نیرو اضافه می‌کنند. منظور از نیرو می‌تواند همان برنامه‌ها و استراتژی هایی باشد که برای سرعت بخشیدن به چرخ دنده باید اجرایی شوند. برنامه‌هایی مانند:

 • بازاریابی داخلی
 • برنامه ارجاع مشتری
 • تبلیغات پرداختی
 • سرمایه گذاری در تیم خدمات مشتری
 • و…

از آنجایی که برای فشار وارد کردن به چرخ دنده، شما هزینه و وقت زیادی صرف مي‌کنید، باید اطمینان حاصل کنید که هیچ کدام از این روش‌ها، باعث ایجاد اصطحکاک در روند کاری نمی‌شوند.

اصطحکاک به چه معناست؟ اصطحکاک هر چیزی است که سرعت چرخ ‌دنده‌ی شما را تحت تاثر قرار می‌دهد. نمونه‌هایی از اصطحکاک عبارتند از:

 • فرآیندهای داخلی ضعیف
 • عدم برقراری ارتباط میان تیم‌ها
 • عدم تطابق میان مشتریان و کارمندان

موفقیت در روش Flywheel

بررسی دقیق تمامی موارد

شما باید به صورت مداوم و با بررسی دقیق تمامی ساختارهایتان، دریابید که:

 • مشتریانتان در کدام قسمت از روند خرید (Customer journey)،‌ با مشکل مواجه می‌شوند؟
 • آیا فعالیت تمامی کاربران در یک راستا قرار دارد یا در بخش‌هایی در خلاف جهت یکدیگر فعالیت می‌کنند؟
 • آیا سیستم قیمت گذاری شما ساده و اصولی است یا سرشار از کارمزدهای گیج کننده است؟
 • آیا مشتریان می‌تواند در هر زمان و مکانی با شما ارتباط برقرار کنند و یا اینکه مجبورند مطابق آنچه شما عنوان می‌کنید، عمل کنند؟

با انجام این کارها شما به مشتریان مورد نظر خود دست خواهید یافت. اگر در پروسه‌ی جلب رضایت مشتریان موفق عمل کردید، آنها با تشوی اطرافیان خود به خرید از شم می‌توانند کمک کنند، استراتژی Flywheel را به خوبی پیش ببرید. در نهایت اینکه Flywheel به شما کمک مي‌کند تا پس از گذشت زمان نه چندان طولانی، این امکان را پیدا کنید که بدون سرمایه‌گذاری مستمر در پروسه‌ی جذب مشتری ، مسیر رشد را طی کنید.

بهترین استراتژی های بازاریابی درونگرا چیست ؟

استراتژي‌هایی که در ادامه عنوان می‌کنیم به شما کمک می‌کنند تا در پروسه‌ی جذب مخاطب هدف موفق عمل کنید. با ما همراه باشید تا به این سوال پاسخ دهیم که موثرترین روش‌های اینباند مارکتینگ چیست ؟

تولید محتوا

تصور می‌کنید، نخستین راه برای جذب مخاطب در inbound marketing چیست ؟ تولید محتوا ی جذاب و مفید، تاثیر بسیار زیادی بر جذب مخاطب هدف و خریداران واقعی دارد. (برای اینکه هرچه بیشتر با اهمیت تولید محتوا ی درست و اصولی آشنا شوید، پیشنهاد می‌کنیم سری به مقاله‌ی دلیل اهمیت تولید محتوا برای نجات کسب‌وکارتان بزنید)

اگر هنوز تیمی برای تولید محتوا ی خود جذب نکرده‌اید، وقت آن است که همین حالا شروع کنید. اولین مطالبی که نیاز است روی آنها کار کنید، عبارتند از:

 • راهنماهایی در مورد نحوه استفاده از محصولاتتان
 • اطلاعاتی در مورد اینکه چگونه روش‌های شما می‌تواند مشکلات آنها را برطرف نماید
 • نظرات دیگر مشتریان شما
 • شرح جزئیاتی مربوط به تبلیغات یا تخفیف‌ها

تولید محتوا

دلیل اهمیت سئو برای تولید محتوا در بازاریابی درونگرا چیست ؟

تولید محتوا بخش مهمی از موفقیت در اینباند مارکتینگ را به خود اختصاص مي‌دهد. اما این نکته را به خاطر داشته باشید که تنها در صورتی مقالات شما در رقابت با دیگر برندها دیده می‌شود که از اصول موثر سئو استفاده کرده باشید.

یک استراتژی موفق سئو با استفاده از هدف قرار دادن:

 • کلمات کلیدی
 • عبارت مرتبط با محصولات و خدمات خود
 • حل چالش‌های مشتریان
 • روش‌های مختلف برای کمک به مخاطب هدف

کمک می‌کند که مقالات شما در رتبه‌بندی گوگل نتایج بالاتری داشته و مخاطبان بیشتری از صفحه‌ی شما بازدید کنند. (برای آشنایی با روش های افزایش ورودی گوگل، پیشنهاد می‌کنیم مقاله‌ی روش‌های طلایی افزایش کلیک گوگل را مطالعه نمایید.)

استراتژی های برقراری ارتباط جذاب و موثر

در زمان برقراری ارتباط با مخاطبان و سرنخ‌ها، اطمینان حاصل کنید که شکل‌گیری ارتباط با مخاطب به گونه‌ای است که آنها ترغیب شوند روابط بلندمدت با شما برقرار کنند. بدین منظور، تلاش کنید تا ارزشی را که به کسب‌وکار آنها اضافه می‌کنید را یادآور شوید.

این کار، شامل نحوه‌ی رسیدگی و مدیریت تماس‌های ورودی قسمت فروش نیز می‌شود؛ پس در نتیجه بر نحوه‌ی برخورد نمایندگان خدمات مشتریان کنترل داشته باشید. علاوه برآن، همیشه اطمینان داشته باشید که به جای فروش محصول، درحال فروش راه‌حل هستید.

استراتژی های برقراری ارتباط جذاب و موثر

اهمیت پشتیبانی در بازاریابی درونگرا چیست ؟

یک پشتیبان حرفه‌ای باید اطمینان حاصل کند که مشتری پس از فرآیند خرید، همچنان خوشحال و راضی است و توسط تیم شما حمایت می‌شود. تیم پشتیبانی شما باید به مشاور و کارشناسانی تبدیل شوند که در هر مقطع زمانی به مشتریان کمک مي‌کنند. ربات‌ها و سیستم‌های مختلفی وجود دارند که میزان رضایت کاربران از خدمات شما را بررسی می‌کنند؛ اما به یاد داشته باشید که هیچ چیزی به اندازه‌ی تماس یک انسان به مشتریان شما احساس رضایت نمی‌دهد.

در نهایت اینکه، پشتیبانی مناسب، عملکردی است که در هر موقعیتی به مشتریان کمک کرده و از آنها حمایت می‌کند؛ تفاوتی ندارد که شما از آن مشتری سودی دریافت کرده‌اید یا خیر! همیشه به یاد داشته باشید که یک مشتری راضی به یک مبلغ محصولات شما تبدیل می‌شود. بنابراین با نهایت دقت و حوصله، پاسخگوی تمامی مشتریان و ارتباطات، چه کوچک و چه بزرگ، باشید.

یکی از جمله مشکلاتی که کاربران امروزی با آن مواجه هستند، سرعت پایین سایت و یا از دسترس خارج بودن سایت است. سرعت پایین مي‌تواند کاربران را کلافه و ناامید کند. یکی از بهترین راه‌ها برای حل این مشکل، استفاده از CDN یا شبکه توزیع محتواست. CDN با انتخاب نزدیک‌ترین سرور به کاربر برای نمایش محتوا ، سرعت بالا آمدن صفحات را افزایش می‌دهد. با این شرایط، کاربر از حضور در سایت شما لذت خواهد برد. شما با ایجاد تجربه کاربری بهتر برای مخاطبان، می‌توانید منتظر حضور بعدی آنها در سایت خود باشید. افزایش فروش و کسب جایگاه نیز یکی نتایجی است که افزایش سرعت سایت برای شما به ارمغان خواهد آورد. پس اگر قصد خرید CDN دارید به وب سایت ما سر زده و از امتیازاتی که در اخیتارتان می‌گذاریم استفاده کنید. 

مزایای inbound marketing چیست ؟

در ادامه برای درک بهتر اهمیت این روش از بازاریابی تلاش کرده‌ایم تا مهم‌ترین مزایای بازاریابی درونگرا را با هم بررسی کنیم. با ما همراه باشید که به این سوال پاسخ دهیم که دلیل اهمیت بازاریابی ربایشی چیست .

هدفمندی و بازدهی

در حال حاضر مخاطبان بسیاری در بازار خرید و فروش قرار دارند و نیاز است که شما مخاطبان خاص خود که به خدمات و محصولات شما نیاز دارند را بشناسید. بازاریابی ربایشی پروسه‌ی جذب مخاطب و افزایش لیدهای سازمان را با تمرکز بسیار زیادی انجام می‌دهد. به همین دلیل، نیازی نیست که با صرف هزینه‌ی بسیار زیاد برای یک جامعه‌ی آماری گسترده تبلیغات کرده و سلیقه‌های مختلف را در نظر بگیرید.

بازاریابی درونگرا به شما کمک مي‌کند تا کاملا متناسب با ویژگی‌های بازار هدف خود، فعالیت کنید. در همین راستا شما با استفاده از کلمات کلیدی پیدا شده، بر روی جذب این دسته از مخاطبان تمرکز می‌کنید. ویژگی مثبتی که بازاریابی جاذبه ای برای شما به همراه دارد، این است که کاربر در زمانیکه به دنبال پاسخ سوالات خود است، با شما آشنا مي‌شود. پس در نتیجه بازدهی بالا می‌رود و مخاطب با رضایت و میل بیشتری با شما ارتباط برقرار مي‌کند.

هدفمندی و بازدهی

منظور از صرف هزینه‌ی مقرون به صرفه در بازاریابی درونگرا چیست ؟

وقتی درباره‌ی مزایا و معایب یک روش صحبت می‌کنید، یکی از اولین مسائلی که معمولا موردتوجه قرار می‌گیرد، میزان هزینه و مقرون‌به‌صرفه بودن روش موردنظر است. با توجه به هدفمندی و بازدهی که در مورد قبل به آن اشاره شد، بازاریابی ربایشی در مقایسه با بازاریابی برونگرا بسیار مقرون‌به‌صرفه‌تر است و ROI بالاتری دارد. تقریبا با یک سوم هزینه‌ای که برای بازاریابی برونگرا انجام می‌دهید، می‌توانید تعداد مشابهی سرنخ فروش یا لید نسبت به بازاریابی برونگرا به سیستم خود اضافه کنید.

یکی از جمله مسائل مهم و کلیدی در بازاریابی و مارکتینگ، مبحث نرخ بازگشت سرمایه یا ROI است. این موضوع می‌تواند نشان دهد که آیا شما در مسیر موفقیت حرکت می‌کنید یا خیر. اهمیت بالای نرخ بازگشت سرمایه سبب شد تا ما خود را ملزم بدانیم در مقاله‌ای دیگر در مورد این مولفه و نحوه‌ی بررسی و محاسبه‌ی آن صحبت کنیم. پیشنهاد می‌کنیم با مراجعه به وبلاگ ابرآراز از مطالب کلیدی و مهم مقاله‌ی roi چیست استفاده کنید. 

تبدیل مخاطب به مشتری وفادار

همان‌طور که گفته شد، یکی از ارکان مهم بازاریابی ربایشی تولید محتوا است. با تولید محتوا ی مناسب در زمان درست، می‌توانید اعتماد بازدیدکنندگان و مخاطبان خود را جذب کنید. به مرور زمان با بهبود سئو و افزایش ترافیک وب سایت‌ تان، رتبه‌های بهتری در نتایج گوگل دریافت می‌کنید و با مخاطبان بیشتری در ارتباط قرار می‌گیرید. با ارائه‌ی محتوای ارزشمند و کاربردی در طول زمان، بازدیدکنندگان را به مشتریانی وفادار تبدیل کنید.

بررسی رفتار مخاطبان و بهبود روش‌های به کار گرفته شده

یکی از مزایای بسیار خوب بازاریابی درونگرا این است که به شما امکان می‌دهد، در هر مرحله‌ای که تمایل داشته باشید، رفتار مخاطبان خود را مشاهده و تحلیل کنید. با توجه به نتایج و بازخوردی که از آنالیز و تحلیل رفتار کاربران و ابزارهای دیجیتال مارکتینگ دریافت می‌کنید، می‌توانید جهت بهبود کمپین‌های خود قدم بردارید و به صورت موثرتری با کاربران در ارتباط باشید.

بررسی رفتار مخاطبان

نمونه بازاریابی درونگرا چیست ؟

شما به عنوان یک مدیر بازاریابی درونگرا راه‌های متفاوتی برای جذب مخاطب درپیش دارید. مهم‌ترین آنها عبارتند از:

 • سئو یا بهینه سازی موتور جستجو (Search Engine Optimization- SEO)
 • بازاریابی شبکه‌های اجتماعی (Social Media Marketing)
 • بازاریابی ایمیلی (Email Marketing)
 • تولید سرنخ فروش یا افزایش ترغیب مشتری به خرید (Lead Generation)

Lead Generation چیست ؟

تا چه اندازه با مفهوم لید و روش انجام آن که با عبارت Lead Generation شناخته می‌شود، آشنایی دارید؟ مطمئنا می‌دانید که در دنیای امروزی بازاریابی، لید از اهمیت بسیار بالایی برای جذب مخاطب برخوردار است. لید جنریشن به شما کمک می‌کند تا مشتریانی که با درصد بالایی به خرید اقدام می‌کنند را به سمت کسب‌وکار خود جذب نمایید. همانطور که دریافتید استفاده از لید و انجام لید جنریشن به شما و کسب‌وکارتان کمک می‌کند تا بازدهی خود را به شکل چشمگیری افزایش دهید.

آشنایی با لید یکی از ملزومات افزایش فروش اینترنتی است که در دنیای پررقابت امروزی،‌ بسیار کمک‌کننده خواهد بود. اگر نمی‌دانید که چگونه باید از لید در بازاریابی خود استفاده کنید، با مطالعه‌ی مقاله‌ی lead generation چیست به تمام سوالات خود در این زمینه پاسخ دهید. 

مهم‌ترین کتاب بازاریابی ربایشی کدامند؟

 • درآمدزایی آنلاین
 • شبکه‌های اجتماعی؛ ابزار بازاریابی
 • بازاریابی هوشمندانه آنلاین
 • مسیر موفقیت طراحان فریلنسر
 • بازاریابی اینترنتی در صنعت ساختمان
 • تکنیک های قدرتمند فروش
 • تکنیک‌هایی طلایی که هر وبمستر و دیجیتال مارکتر باید بداند
 • ارتباط هوشمندانه بیزینس با رسانه

مهم‌ترین کتاب بازاریابی ربایشی

سخن پایانی

با گسترش تکنولوژی و تغییر شیوه‌ی زندگی و تعاملات مردم با همدیگر، توقعات آن‌ها از یک کسب‌وکار و نحوه‌ی فروش تغییر پیدا کرده است. بازاریابی ربایشی در این برهه‎‌ی زمانی به کسب‌وکار ها کمک می‌کند تا خود را با تغییرات همگام کنند و علاوه بر افزایش فروش، تجربه‌ی کاربری خوبی را برای مشتریان به وجود آورند.

برای این کار لازم است بازاریابی درون گرا را در همه‌ی ابعاد شرکت خود پیاده کنید و در تمام بخش‌ها، مراحل مختلف آن را در نظر بگیرید. در واقع می‌توان به این صورت گفت که جذب صرفا کار تیم مارکتینگ، درگیری و تبدیل مخاطب به مشتری ، صرفا کار تیم فروش و خوشحال کردن مشتری صرفا کار تیم پشتیبانی و خدمات نیست.

بلکه برای ساختن یک رابطه‌ی مستمر و پایدار بین کسب‌وکارتان با مشتری نیاز است که مخاطب در همه‌ی مراحل بازاریابی درون گرا و روبه‌رو شدن با بخش‌های مختلف سازمان، حس خوبی داشته باشد؛ در نتیجه‌ی آن در بلندمدت دیدگاه مردم نسبت به برند شما، برندی قابل اعتماد و مشتری مدار می‌شود. با استفاده از اعمال شیوه‌ی بازاریابی ربایشی در همه‌ی تیم‌ها، کسب‌وکار خود را رشد دهید، مشتریانی را که به رشد شما کمک بیشتری می‌کنند، جذب کنید و رابطه‌ی بلندمدتی با آن‌ها برقرار سازید.

چرا به ابر آراز اعتماد کنیم؟

شرکت آراز با بیش از یک دهه تجربه در زمینه زیرساخت، هاستینگ و دیتاسنتر اختصاصی، یکی از بزرگترین و مجرب‌ترین تامین کنندگان ابری است؛ این مجموعه به دلیل وجود تحریم‌ها، بر خود فرض دانست تا بر حسب وظیفه چشم‌انداز ده ساله خود و رهبریت بازار صنعت زیرساخت و هاستینگ قدم در این حوزه گذارد و در تامین محصولات ابری که نیاز آن به شدت در کشور محسوس بوده است، همانند گذشته پیش قدم باشد.

امیدواریم که در این مقاله توانسته باشیم به طور کامل توضیح دهیم که بازاریابی درونگرا چیست . اما اگر در این خصوص به مشکلی برخوردید، سوالات خود را با ما در قسمت کامنت به اشتراک بگذارید تا در سریع‌ترین زمان ممکن به آنها پاسخ دهیم. علاوه بر آن ما در پیج اینستاگرامی خود، پیرامون جدیدترین و تازه‌ترین اخبار حوزه‌ی تکنولوژی و فناوری صحبت خواهیم کرد. ما را در اینستاگرام دنبال کنید.

سوالات متداول

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا