توسعههمه

سیستم گردش کار یا Workflow چیست؟ چه کاربردی دارد؟

Workflow چیست ؟ انواع سیستم مدیریت گردش کار کدام‌اند؟ Workflow یا گردش کار یکی از ملزومات اصلی هر کسب و کاری است. مطمئنا شما صرف نظر از اینکه در چه حوزه‌ای فعالیت می‌کنید، مجموعه کارهایی را به صورت روتین و روزانه انجام می‌دهید. در بسیاری از مواقع، پیش آمده است که شما و تیمتان، تا پایان روز، تنها به انجام کار های روزانه و همیشگی مشغول بوده‌اید. در واقع، گردش کار یا Workflow درواقع، مجموعه‌ای از وظایفی هستند که طیف وسیعی از داده‌ها را پردازش می‌کنند.

در پاسخ به سوال Workflow چیست ؟ باید عنوان کنیم که Workflow مجموعه‌ای از فعالیت‌های تکراری است که برای تکمیل یک فرآیند و دستیابی به هدف مشخص شده، باید انجام شوند. به بیانی دیگر، workflow مسیری است که توصیف می‌کند چگونه فعالیتی از حالت خام به مرحله‌ی پردازش تبدیل شود.

Workflow چیست ؟

به خاطر داشته باشید که اگر داده و اطلاعات، میان افراد تیم جا‌به‌جا نمی‌شود، شما workflow ندارید. به عنوان نمونه گردش کار در نظر بگیرید که شما در حال انجام روزانه‌ی لیستی از کارهای غیرمرتبط هستید و آنها را مدیریت می‌کنید. کارهایی مانند: بچه را به مدرسه برسان، به فروشگاه مواد غذایی برو، از خشکشویی، لباس‌هاز ا تحویل بگیر و مواردی شبیه این. اگر کارهای روتین شما به این شکل هستند، گردشکاری وجود ندارد، بلکه این، نوعی مدیریت وظایف است. برای ایجاد یک workflow ، وظایف باید به‌گونه‌ای به یکدیگر متصل شوند، که بخشی از چیزی بزرگتر را تشکیل دهند.

سیستم مدیریت گردش کار

پیشنهادی برای موفقیت تجارت شما

روش‌های مدیریتی و سیستم‌های مدیریت گردش کار در تلاش‌اند تا تجارت شما با رشد مواجه شود و هدف نهایی تمام این فعالیت‌ها نیز کسب رضایت کاربران و عقب راندن رقباست. یقینا می‌دانید که کاربران و رضایت آنها، تاثیر مستقیم و موثری بر کسب‌وکار شما دارند. یکی از جمله مواردی که می‌تواند موجب عدم رضایت آنان شود، سرعت اینترنت پایین است که در ایران این مشکل هر روز پیش از روز قبل خودنمایی می‌کند.

همچنین مطمئنا از طرحی که به تازگی در مجلس شورای اسلامی تحت عنوان صیانت از حقوق کاربران در فضای مجازی تصویب شده، اطلاع دارید. قطعا این طرح، شما و تجارتتان را با مشکلات متعددی روبه‌رو خواهد کرد. مژده‌ای که می‌توان به شما داد، این است که وب سایت ابر اراز، به شکل گسترده‌ای، سرور مجازی ایران خود را ارتقا داده است.

در واقع، شما با خرید سرور مجازی ایران که با تکنولوژی ابری در ابر آراز ارائه می‌شود، یک آی پی شخصی دریافت خواهید کرد که علاوه بر اینکه امکان استفاده از بهترین منابع سخت‌افزاری و نرم افزاری را برای شما فراهم ‌می‌آورد، از ترافیک نامحدود این سرویس‌ها نیز می‌توانید استفاده کنید. همچنین قابل ذکر است که با خرید vps ایران یک دواپس همیشه در کنار شماست تا Up time بودن، مقیاس‌پذیر بودن، امنیت و قابل‌اطمینان بودن سرویس شما را تضمین‌ کند؛ مضاف بر آنکه کارشناسان فنی ما در ۲۴ ساعت شبانه روز در خدمت شما عزیزان هستند.

انواع Workflow چیست ؟

در ادامه‌ی مقاله‌ی تعریف workflow ، چند نوع و شکل مختلف از workflow را که می‌توانید در تجارت خود استفاده کنید، نام برده‌ایم:

پیش از آن ابتدا باید این نکته را ذکر کنیم که workflow در کل فضای کاری اتفاق می‌افتد. برخی از Workflow ها بسیار ساختاریافته و برخی دیگر بدون ساختار هستند، اما در هر زمانی که وظایفی به طور روتین انجام شوند، گردش کار در آن پروسه ( process )، وجود دارد. حال بیایید هر گردش کار را به شکل مجزا و با دقت بررسی کنیم.

گردش کار فرآیند یعنی چه ؟ (Process Workflow)

workflow فرآیندی زمانی مورد استفاده قرار می‌گیرد که مجموعه کارها قابل پیش بینی و تکراری باشد. این بدان معناست که پیش از اینکه تیم فعالیت خود را شروع کند، شما دقیقاً می‌دانید که باید در چه مسیری گام بردارید. گردش کار فرآیندی برای کنترل تعداد نامحدودی از وظایف که باید انجام شوند، تا یک کار به انجام برسد، تنظیم شده است.

گردش کار موردی (Case Workflow)

در این نوع از گردش کار ، مسیری که باید تیم پیش بگیرد تا به نتیجه برسد، مشخص نیست و از ابتدا، شما چیزی در مورد نحوه‌ی پردازش کارها نمی‌دانید. در این مرحله، workflow موردی به کمک شما می‌آید. برای شروع، شما به یک فرد متخصص برای تشخیص راه درست نیاز دارید. در این صورت، این فرد ی‌تواند با جمع‌آری اطلاعات بیشتر، مسیر روشنی را پیش روی تیم عملیاتی شما قرار دهد.

گردش کار دستی

اگر گردشکار دستی باشد، افراد مسئول جابه‌جایی داده‌ها و اطلاعات، از هر وظیفه ( task ) به وظیفه‌ی بعدی هستند. برای مثال اگر کارمندی فرمی پر می‌کند، خودش شخصاً باید آن را برای گرفتن تأیید به مدیر مربوطه ارسال کند. در مقابل نیز، مدیر باید به صورت دستی آن فرم را به بخش‌های مربوط برای انجام دیگر فرآیند های لازم بفرستد.

Workflows دستی

گردش کار اتوماتیک

اگر گردش کاری اتوماتیک باشد، سیستم، مسئولیت مدیریت گردش وظایف از جمله ضرب‌العجل‌ها و یادآوری‌ها را برعهده دارد. در یک workflow خودکار، زمانی که انسان یا سیستم، وظیفه‌ای را تکمیل می‌کنند، در قبال جابه‌جایی داده‌ها به وظیفه ( task ) بعدی مسئولیتی برعهده ندارند و گردشکار اتوماتیک، این کار را بر عهده می‌گیرد.

نرم افزار گردش کار اتوماتیک، مزایای بسیار زیادی دارد، از جمله:

 • حذف کارها و فعالیت‌های زائد و بی‌اهمیت
 • بهبود کارایی افراد و در نتیجه تمامی تیم‌های اجرایی
 • ساده کردن انتقال وظایف از فردی به فرد دیگر و از بخشی به بخش دیگر
 • کاهش زمان پردازش فعالیت‌ها
 • ایجاد مسئولیت پذیری در تیم‌های اجرایی

چگونه می‌توان گردش کار را تشخیص داد؟

گردش کار در بسیاری از موقعیت‌ها قابل تشخیص نیست. مواردی که در ادامه نام می‌بریم، تنها بخش کوچکی از فعالیت‌هایی است که خود بدون آنکه بدانید، از گردشکار استفاده کرده‌اید.

 • اگر شما ایمیل‌های بسیار زیادی دارید و آنها را بدون توجه به یک زنجیره‌ی ساختاربندی نشده رد می‌کنید، در این صورت، یک workflow در حال انجام است.
 • هر زمان، یک فرم ثابت را بارها و بارها چاپ کنید، احتمالا یک گردش کار دارید.
 • اگر متوجه شدید که کار شما به خوبی پیش نمی‌رود، زیرا شخص دیگری وظیفه‌ی خود را به خوبی انجام نداده‌است، در این موقعیت، یک workflow در جریان است.

این‌ها تنها مثال‌های کوچکی از کارهایی است که ما روزانه انجام می‌دهیم و بدون آنکه متوجه باشیم در یک Workflow و پروسه‌ی ( process ) کاری قرار داریم.

تفاوت میان فرآیند و Workflow چیست ؟

workflow از سه ویژگی اساسی برخوردار است، که به طور کلی، آن را تبدیل به Workflow تبدیل ‌کند:

 • باید گام‌های پیشرو قابل‌ پیش‌بینی باشند.
 • باید تکرار شوند.
 • باید حداقل شامل دو نفر باشند.

پس اگرکار پیش گرفته شده، شامل دو نفر نشود، درواقع شما یک چک لیست تهیه کرده‌اید. در مقابل نیز، اگر فقط برای یک مرتبه آن فعالیت را تکرار کنید، درواقع شما یک پروژه یا فرآیند را تعریف کرده‌اید.

فرآیند چیست ؟ تفاوت آن با workflow چیست ؟ در بسیاری از مواقع، ممکن است گردشکار و فرآیند را در کنار یکدیگر بشنویم و یا به کار ببریم، اما باید به یاد داشته باشید که این دو عبارت، تفاوت گسترده‌ای با یکدیگر دارند. درواقع، گردشکار ، تنها توالی کارها را توصیف می‌کند، در حالیکه فرآیند اصطلاح وسیع‌تری است. فرآیند ، داده‌ها، فرم‌ها، گزارش‌ها و اعلان‌های مورد نیاز برای نتیجه بخش بودن فعالیت‌ها را از ابتدا تا انتهای پروسه ( process )، در یک محیط ساختار یافته پیگیری می‌کند.

تفاوت میان فرآیند و Workflow چیست

فرایند گرایی چیست ؟

فرآیند گرایی چیست ؟ هنگامی که از فرآیند گرایی صحبت می‌کنیم درواقع به جای نگاه به جایگاه افراد و دپارتمان‌ها در یک سازمان و پیکره‌ی کسب و کار ، به این مسئله توجه می‌کنیم که واقعاً در یک یا شرکت یا کسب و کار ، چه کارهایی انجام می‌شود و برای هر کار، چه مسیر و فرآیندی می‌توان تعریف کرد. با این عملکرد، بسیاری از موانع و مشکلات بر طرف می‌شود. به‌طوریکه دید واضح و شفافی نسبت به هر فعالیتی که در سازمان انجام می‌شود به دست می‌آوریم.

نقشه فرایند چیست ؟

نقشه فرآیند یک ابزار برنامه‌ریزی و مدیریت است که به‌صورت تصویری، گردش و جریان کار ها را توصیف می‌نماید. نقشه‌های فرآیند ، یری رویدادهایی را نشان می‌دهند که یک نتیجه‌ی نهایی را تولید می‌کند. ک نقشه‌ی فرآیند ، همچنین یک فلوچارت، فلوچارت فرآیند ، نموارد فرآیند و دیگر موارد شبیه به این است. نقشه فرآیند نشان می‌دهد که چه کسی و چه چیزی در فرآیند دخیل است و می‌تواند زمینه‌هایی را فراهم نماید که فرآیند بهبود یافته باشد.

شناسنامه فرایند چیست ؟

شناسنامه، فرآیندی چک‌لیستی است که مشخصات فرایندی کسب و کار را در آن ثبت می‌کنند. درواقع ما در شناسنامه فرآیندی خصوصیات موجود در فرآیند را به عنوان یک سندرسمی و مستند، در سازمان ثبت می‌کنیم.

همان طور که در یک شناسنامه خصوصیات مهم ثبت می‌شوند، در شناسنامه فرآیندی نیز مهم‌ترین ویژگی‌های آن فرایند به ثبت می‌رسند. شناسنامه یک ورقه هویتی است که این موضوع در مورد شناسنامه فرآیندی نیز کاملا صادق است. یعنی اینکه شناسنامه یفرآیند هویت وجودی یک فرآیند را در سازمان برای افراد مختلف مانند تحلیل‌گران فرآیند مشخص می‌کند.

طراحی فرایند چیست ؟

مسئولیت‌های مدیر طراحی فرآیند ها سنگین و پیچیده است و تا حدی به سازمانی که در آن کار می‌کنند، بستگی دارد. عواملی مانند اندازه‌ی سازمان، عملیات در حال انجام، تعداد کارمندان، مراحلی که مدیر در آن حضور مستقیم دارد و… در میزان مسئولیت‌های یک مدیر طراحی فرآیند تاثیرگذار است.

طراحی درست و اصولی فرآیند ها، کلیدی برای دست یافتن به بهره‌وری، مقیاس‌پذیری و رقابت است. آموزش طراحی فرآیند ها از اهمیت کمی‌ برخوردار نیست؛ چرا که با توسعه و پیشرفت بازارهای تجاری، رقابت قدرتمندی به وجود آمده است و برای دستیابی به رتبه‌های بالا، باید از فرآیند هایی استفاده شود که به خوبی و توسط متخصصان کاربلد، طراحی شده است.

طراحی فرایند چیست

تفاوت میان چک لیست و Workflow چیست ؟

چک لیست یک نسخه ابتدایی از گردش کار بوده و قدم اول انجام فرآیند و پروژه را تشکیل می‌دهد. اما غالباً توانایی ایجاد اشتراک میان اعضای تیم را ندارند. به بیانی ساده‌تر، چک لیست، فهرستی از کارهایی است که قرار است برای انجام آن‌ها برنامه‌ریزی کنیم. در نهایت و پس از طی‌کردن مراحلی، هرکدام را به سرانجام برسانیم.

چگونه می‌توان گردش کار اتوماتیک، ایجاد و مدیریت کرد؟

در قسمت‌های بالایی مقاله‌ی workflow چیست ، در مورد workflow اتوماتیک و مزیت‌های آن صحبت کردیم. حال قصد داریم تا طریقه‌ی ایجاد گردشکار اتوماتیک را توضیح دهیم. ابزارهای زیادی وجود دارد که گردشکار شما را اتوماتیک می‌کند. در ادامه با ما همراه باشید.

برای اتوماتیک کردن گردشکار خود، باید از نرم افزار مدیریت گردش کار استفاده کنید. نرم افزار گردش کار به شما امکان می‌دهد، یک نمایش بصری از workflow ، شامل تمامی وظایف و موارد مربوط به آن ایجاد کنید.

سپس این نرم افزار ، به تنهایی workflow به طور خودکار و اتوماتیک را اجرا می‌نماید. در این مرحله، کاربر باید بتواند فرم اولیه را پر کند و پس از آن، نرم افزار مراقبت از انتقال داده‌ها از یک کار به وظیفه ( task ) دیگر را تا زمان تکمیل آن، برعهده دارد.

لازم به ذکر است که اغلب نرم افزار گردش کار ، تنها به انجام سیستم گردش کار فرآیندی (آنهایی که قابل پیش‌بینی و تکرار هستند) تمایل دارند. البته سازمان‌هایی که در زمینه سیستم مدیریت گردش کار فعالیت دارند، عموما نرم افزاری مرکزی برای مدیریت workflow در اختیار مشتریان خود می‌گذارند که هر بخش می‌تواند برای ایجاد گردش کار از آن استفاده نماید.

مطمئنا تا به الان متوجه شده‌اید که workflow تاثیر بسیاری زیادی بر موفقیت کسب و کار شما دارد. مخصوصا اگر در ابتدای مسیر خود باشید، اهمیت استفاده از استفاده از workflow دوچندان خواهد شد. اگر تجارتی تازه نفس داشته و برای گسترش آن به کمک نیاز دارید، م د رمقاله‌ای دیگر تلاش کرده‌ایم تا اصول و مبانی شروع کار با سرمایه کم را برای شما توضیح دهیم. پیشنهاد می‌کنیم فرصت مطالعه‌ی این مقاله را از دست ندهید.

ابزارهای مایکروسافت برای ایجاد Workflow چیست ؟

در ادامه به برخی از ابزارهای مایکروسافت برای گردش کار اشاره کرده‌ایم؛ InfoPath، SharePoint،Visual Studio و… .

تمامی ابزارهایی که نام بردیم، از یک زیرساخت مشترک، به‌نام Windows Workflow Foundation که به اختصار WF نامیده می‌شود، استفاده می‌کنند. در واقع WF یک framework برای تولید گردش کار های سازمانی است. برای آشنایی با WF، باید با چند مفهوم در مورد Workflow آشنا شوید. با ادامه‌ی مقاله‌ی تعریف workflow با ما همراه باشید.

ابزارهای مایکروسافت برای ایجاد Workflow چیست

Activity چیست؟

هر Workflow یا سیستم گردش کار ، شامل چندین فعالیت یا Activity است. هر کدام از این Activity ها، وظیفه اجرای تابعی را برعهده دارند و در واقع سیستم گردش کار ، بعنوان ظرفی برای این Activity ها عمل می‌کند. در ادامه نیز Workflow ، روشی را برای اجرای به‌موقع آنها تعیین می‌کند.

در Windows Workflow Foundation چندین Activity آماده وجود دارد که به‌راحتی می‌توانید از آنها استفاده کنید. اما این امکان نیز وجود دارد که Activityهای سفارشی خودتان را نیز ایجاد کنید.

Sequential یا سیستم sequential workflow چیست ؟

سستم workflow ترتیبی یا Sequential یکی از انواع workflow هاست. در این نوع گردشکار ، مراحل workflow به صورت ترتیبی و یکی پس از دیگری اجرا می‌شوند. در واقع سیستم گردش کار ، داراي يك مسير تعريف شده از شروع تا پايان است. در این مسیر می‌توان از انواع اکتیویتی‌ها استفاده نمود.

سیستم گردش کار ماشین حالت یا State Machine

برخلاف گردش کار Sequential، در State Machine ترتیب اجرای کارهای مشخص نیست. در واقع workflow از یک وضعیت اولیه شروع شده و در طی اجرا بر اساس منطق، workflow مشخص می‌شود. این عملیات تا زمانی ادامه پیدا می‌کند که گردش کار به پایان برسد.

Workflow Diagram یا نمودار گردش کار چیست؟

Workflow Diagram ( نمودار گردش کار ) یک نمای کلی گرافیکی از فرآیند کسب و کار در اختیار مدیران قرار می‌دهد به طوری که با استفاده کردن از اَشکال و علائم استاندارد، به شما نشان می‌دهد که کارتان از آغاز تا پایان چه‌طور به سمت تکمیل شدن رفته و پیشرفت می‌کند، مضاف بر اینکه نمودار گردش کار ،  مشخص می‌سازد که در یک بخش خاص از پروسهٔ کاری، چه کسی مسئول چه کاری است.

طراحی نمودار گردش کار در ابتدا مستلزم یک آنالیز دقیق از فرآیند های کاری است که در حین آن نقاط ضعف احتمالی نمایان خواهند شد، به طوری که آنالیز گردش کار به شما در تعریف، استانداردسازی و شناسایی نقاط مهم کسب و کارتان کمک می‌کند (نمودار‌ گردش کار همچنین به کارمندان در درک هر چه بهتر وظیفه ( task ) و سِمت کاری‌شان و همچنین مراحل تکمیل شدن کار و ایجاد اتحاد میان دپارتمان‌های مختلف شرکت کمک می‌کند.)

نمودار گردش کار چیست

سرویس گردش کار OpenStack؛ میسترال (Mistral)

در ابتدا بیایید با هم سوال میسترال چیست؟ را پاسخ دهیم. درواقع، میسترال یک سرویس و سیستم گردش کار است. امروزه بسیاری از محاسبات در سیستم‌های کامپیوتری را می‌توان به عنوان فرآیند هایی معرفی کرد که از چندین مرحله به هم پیوسته تشکیل شده‌اند و باید به ترتیب خاصی اجرا شوند. این مراحل، اغلب تعامل با اجزای توزیع شده در ماشین‌های مختلف است: ماشین‌های سخت‌افزاری واقعی و یا ماشین‌های مجازی ابری. میسترال قابلیت‌هایی را برای خودکار سازی و اتوماتیک کردن چنین فرآیند هایی فراهم می‌کند.

در واقع، میسترال (Mistral)، سرویس گردشکار OpenStack است. این پروژه، با هدف ارائه مکانیزمی برای تعریف وظایف و workflow بدون نیاز به نوشتن کد، مدیریت و اجرای آنها در محیط ابری فعالیت می‌کند.

به طور خاص، از میسترال می‌توان به عنوان مثالی برای حل وظایف مربوط به مدیریت قسمت‌های متفاوت نرم افزار و یا برای انجام هر کار دیگری که شامل چندین مولفه که انجام آنها طولانی است، استفاده کرد. همچنین می‌تواند به عنوان یک مولفه اصلی برای استقرار نرم افزار های توزیع شده در مقیاس واقعا بزرگ مورد استفاده قرار گیرد. در هر موردی که توانایی پیگیری پیشرفت فعالیت، بسیار مهم باشد، میسترال مناسب است.

تفاوت میان Workflow و سیستم مدیریت فرآیند چیست ؟

حال که به طور کلی با مفهوم Workflow چیست آشنا شدید، وقت آن است که به سراغ BPMS رفته و معایب و مزایای آن را به طور مجزا بررسی کنیم.

درواقع، BPMS نرم افزاری است که با در اختیار قراردادن یک محیط گرافیکی به شما امکان می‌دهد، با کم‌ترین دانش برنامه نویسی، به مکانیزاسیون، یکپارچگی و بهبود فرآیند های جاری سازمان خود اقدام نمایید. به عبارتی BPMS ابزاری برای تولید نرم افزار های اختصاصی یک شرکت توسط خودش است.

سازمان‌ها در گذشته به دلیل تعداد زیاد نرم افزار های کاربردی خود، دچار معضل سیستم‌های جزیره‌ای می‌شدند. با گذشت زمان و شکل‌گیری ایده‌ی نرم افزار مدیریت فرآیند های کسب و کار (BPMS)، متخصصان پی بردند می‌توان با صرف هزینه و زمانی کمتر، به تولید سیستمی یکپارچه از تمامی نرم افزار های موجود سازمان اقدام کرد.

تفاوت میان Workflow و سیستم مدیریت فرآیند چیست

ویژگی‌های اصلی سیستم‌های گردش کار یا همان Workflow Management Systems

 1. فرآیند های workflow ، مدیریت و اجرای آن را در سازمان، بطور کامل برعهده گرفته و با ترتیبی که ازقبل مشخص شده، نرم افزارها و منابع مورد نیاز را برای اجرای فرآیند ، بازخوانی می‌‎کند.
 2. تنها یک نوع ابزار مسیریابی است که تمرکز آن بر جنبه‌‎های عملیاتی و ترتیب (توالی) است.
 3. رویکرد آن، رویکرد وظیفه‌‎ای است نه فرآیندی .
 4. امکان برقراری ارتباط با پایگاه‎‌های داده و دیتابیس سیستم‎‌های دیگر، به‌راحتی امکان‌‎پذیر نیست.
 5. روش اجرای آن با استفاده از موتور گردش کار ( workflow engine ) جاسازی شده در سیستم‌‎های اتوماسیون اداری است.
 6. عدم قابلیت ارائه سیستم گردش کار در قالب یک بسته نرم افزار جداگانه.
 7. همراه سیستم گردش کار، سیستم‎‌های فرم‌‎ساز و گزارش‌‎ساز هم باید تهیه شوند. چرا که سیستم گردش کار به تنهایی دارای محیط فرم‌‎ساز و گزارش‌‎ساز نیست.
 8. قواعد کاری ساده را پوشش می‌‎دهد و انتظارات یکپارچه‌‎سازی آن محدود است.
 9. محیط طراحی فرآیند و فرم‎‌ها، دارای استاندارد جهانی نیست و برای این عملیات، حتما باید از متخصصین خبره برنامه‎‌نویس استفاده کرد.
 10. عدم کاربرپسندی محیط طراحی فرآیند بدلیل استفاده از کدنویسی‌‎های طاقت‌فرسا و زمان‎‌بر.
 11. امکان اعمال تغییرات و بهبود فرآیند ها به‌راحتی امکان‌‎پذیر نیست.
 12. قابلیت اخذ گزارشات کنترلی و مدیریتی آن، در حد مقدماتی و محدود است.
 13. عدم پشتیبانی از دو نسخه از یک گردش کار .
 14. عدم توانایی در پایش اطلاعات و پیچیدگی در محیط ساخت فرآیند ها.

ویژگی‌های مثبت سیستم‎‌های مدیریت فرآیند های کسب و کار (BPMS)

در مقابل، سیستم‌‎های مدیریت فرآیند های کسب و کار یا همان BPMS، علاوه بر رفع تمامی عیوب مندرج در بالا، نقاط قوت زیر را نیز پوشش می‌دهد:

 • نگاه کاملا فرآیندی به فعالیت‎‌های سازمان
 • قابلیت اتصال سریع و آسان به پایگاه داده سایر سیستم‌‎های سازمان و ایجاد یکپارچگی در سازمان
 • پوشش انواع قواعد کاری در ابعاد مختلف
 • پشتیبانی از نسخه‌های متعدد یک فرآیند (Versioning) که یکی از قابلیت‎‌های بسیار مهم BPMSها است.
 • پایش مراحل مختلف فرآیند های کسب و کار را دارد (فناوری BAM).
 • دارای قابلیت شبیه‌سازی فرآیند ها.
 • عدم نیاز به متخصص برنامه‌‎نویسی برای ساخت و پیاده‎‌سازی فرآیند ها.
 • ردگیری هوشمند کسب و کار .
 • قابلیت انعطاف‌پذیری بالا در تغییر فرآیند و بهبود آن.
 • کاربرپسندی و سادگی ساخت فرآیند ها در محیط توسعه بر خلاف BizTalk و سایر سیستم‌های گردشکار .
 • عدم نیاز به تخصص پیچیده جهت ساخت فرآیند و کار با سیستم.
 • و…
امیدواریم که مقاله‌ی workflow چیست برای شما مفید بوده باشد. می‌توانید برای دستیابی به اطلاعات روز دنیا در حوزه فناوری و تکنولوژی ما را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا