آموزشیتوسعههمه

کد OTP چیست ؟ و نحوه‌ی فعال سازی OTP

امنیت حساب آنلاین افراد و حساب‌های بانکی همواره از مسئله‌های مهم در سطح دنیا بوده است. افراد همیشه به دنبال ارائه روش هایی برای افزایش امنیت بوده اند. برای امنیت راه های مختلفی نیز استفاده شده و بازهم هکر‌ها توانسته اند این روش‌ها را دور زده و به اطلاعات شما دسترسی پیدا کنند. یکی از این روش‌های ارائه شده برای افزایش امنیت و اعتبار سنجی در حساب‌های آنلاین استفاده از احراز هویت های دو مرحله ای و رمز‌های یکبار مصرف است. اگر برای شما هم سوال است که کد OTP چیست ؟ و نحوه‌ی فعال سازی OTP آن چگونه است ؟  پیشنهاد می‌کنیم این مقاله را تا انتها مطالعه نمایید.

کد و رمز OTP چیست ؟

کد OTP چیست ؟ این کد یک پسورد یکبار مصرف یا (OTP) یک عدد یا رشته حروف است. کد OTP به صورت خودکار تولید شده و برای احراز هویت یک کاربر برای نقل و انتقالات مالی و یا صفحات ورود به وب سایت ها استفاده می‌شود. این نوع رمز امنیت بیشتری نسبت به رمز ورود ثابت دارد. به خصوص رمز‌های ایجاد شده توسط کاربر‌، که می‌تواند ضعیف باشند و در چند وب سایت استفاده شوند.

اگر به امنیت  سرور در دنیای تکنولوژی علاقمندید، خواندن مقاله ی امنیت یارانش ابری در بلاگ ابر را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

otp مخفف چیست ؟

رمز یک بار مصرف یا OTP ،One Time Password یک جایگزین برای رمز دوم می‌باشد. رمز یکبار مصرف برای ایمن‌سازی دسترسی کاربران به سیستم‌های الکترونیکی ارائه شده که در آن از قابلیت‌های رمز نگاری برای تولید رمز تصادفی یک بار مصرف استفاده می‌شود. برای اینکه کاربران استفاده کننده از خدمات بانکداری اینترنتی، امکان جابجایی مبالغ بالاتر و ایمن را داشته باشند، باید از دستگاه تولید رمز یکبار مصرف استفاده نمایند.

رمز سخت افزاری otp token چیست ؟

در پاسخ به سوال توکن otp چیست باید عنوان کنیم که رمزهای امنیتی، کارت های هوشمند مبتنی بر ریز پردازنده یا کلیدهای جیبی هستند، که برای تأیید اعتبار دسترسی به سیستم یک کد عددی یا الفبا عددی تولید می کنند. این کد مخفی بسته به نحوه پیکربندی هر 30 یا 60 ثانیه تغییر می کند. برنامه‌های موبایل برای ایجاد رمز ورود یکبار مصرف برای تایید دو مرحله‌ای، به دستگاه رمز و پین متکی (Google Authenticator) هستند. رمزهای امنیتی را  می‌توان با استفاده از سخت افزار و نرم افزار ایجاد کرد. برخلاف رمزهای عبور سنتی که ثابت هستند. هر 30 تا 60 روز منقضی می شوند، رمز یکبار مصرف فقط برای یکبار ورود استفاده می‌شود.

چگونه otp را فعال کنیم ؟

در مورد کد OTP چیست به طور مفصل توضیح دادیم، حال نحوه ‌ی فعال سازی آن را با هم مرور می‌کنیم. وقتی که یک کاربر غیرمجاز سعی در دسترسی به سیستم  دارد. یک نرم افزاری که مسئول  احراز هویت در شبکه است. با استفاده از الگوریتم‌های رمز عبور یک‌بار مصرف ، یک شماره مشترک ایجاد می کند. otp token ( توکن ) نیز از همان شماره و الگوریتم برای احراز هویت کاربر و آن رمز یکبار مصرف استفاده می‌کند. در ادامه‌ی مقاله‌ی otp یعنی چه با ما همراه باشید. 

به طور کلی سه روش عمده برای فعالسازی کد otp وجود دارد که عبارتند از:

 • استفاده از نرم افزارهای بانکی
 • پیامک تلفنی
 • استفاده از کد دستوری USSD

عموما سازمان‌ها دسترسی به تمامی این روش‌ها را در اختیار کاربران خود قرار می‌دهند.

نحوه‌ی فعالسازی کد OTP چیست

Sms otp چیست

بسیاری از شرکت ها از سرویس پیام کوتاه برای تهیه رمز عبور موقت و احراز هویت استفاده می کنند. پس از ورود کاربر با نام کاربری و گذرواژه در سیستمهای اطلاعاتی شبکه ای و برنامه های وب، رمز عبور موقت توسط سرور ایجاد شده و برای آن‌ها ارسال می‌شود. در ادامه ی بحث کد OTP چیست ؟ و نحوه‌ی فعال سازی آن به مرحله ی تایید پیامک می‌رسیم. برای احراز هویت دو مرحله ای  یا 2FA کاربر شناسه خود را به همراه پسورد خود واردمی‌کند.  پس از دریافت رمز یکبار مصرف از طریق پیام کوتاه یا sms otp آن را نیز وارد کرده، تا بتواند عملیات مورد نظر خود را انجام دهد.

برای خرید و ساخت سرورمجازی آراز به سایت ابر آراز مراجعه کنید. با ساخت سرور با منابع دلخواه و پشتیبانی 24 ساعته، لذت استفاده از یک سرور امن و به صرفه را تجربه کنید.

چرا ابر آراز ؟  پشتیبانی رایگان و 24 ساعته با مهندسین متخصص ابر آراز یکی از خدماتیست، که با افتخار به جهت رضایت شما مشتریان عزیز در این مجموعه انجام می‌شود. در ادامه‌ی مقاله‌ی رمز سخت افزاری چیست با ما همراه باشید.

نحوه کار گذرواژه یکبار مصرف

کد otp چیست ؟ در احراز هویت هایی که بر اساس OTP کار می‌کنند، برنامه‌ی مورد استفاده‌ي کاربر و سرور به رمز‌های ایجاد شده‌ی مشترک نیاز دارند. این رمز ها مثل شماره سریال otp عمل می‌کنند. پسورد‌ها با استفاده از الگوریتم ( Hashed Message Authentication Code (HMAC و یک متغیر که همیشه در حال تغییر باشد، مثل ساعت و تاریخ، استفاده می‌کنند. مقدار کلید‌ها در دقایق و ثانیه‌ها متغیر بوده تا امنیت بیشتری داشته باشند. این پسورد یک‌بار مصرف می‌تواند به روش های مختلفی مثل پیام کوتاه،‌ ایمیل و یا برنامه هایی که برای این موضوع طراحی شده‌اند به دست کاربر برسد.

 متخصصان امنیتی همیشه نگران سرقت اطلاعات SMS و حملات مرد میانی (MITM) بودند. زیرا می‌تواند امنیت و اعتبار سنجی هویت‌های دو مرحله‌ای را به خطر بیندازد. هکر‌ها می‌توانند به اطلاعات کاربران دسترسی داشته باشند. اما سازمان ملی استاندارد و تکنولوژی آمریکا اعلام کرده است که، در آینده قرار است ازSMS برای احراز هویت دو مرحله ای و رمز‌های یکبار مصرف استفاده نشود‌. چون این روش مشکلات امنیتی و قابلیت نفوذی دارد. به همین دلیل سازمان‌هایی که قصد دارند از پسورد های یکبار مصرف استفاده کنند، باید به دنبال روش‌های دیگری به جزSMS برای احراز هویت کاربران باشند.

 نحوه کار گذرواژه یکبار مصرف

مزایای استفاده از گذرواژه یکبار مصرف

رمز عبور یکبار مصرف بسیاری از مشکلات امنیتی، که مدیران ‌‌آی تی و سرور‌ها نگران آن بودند، را حل می‌کند. دیگر نیازی نیست که نگران قوانین پسورد گذاری، استفاده از پسورد های ضعیف،‌ اشتراک گذاری اطلاعات و یا استفاده از پسورد یکسان برای چند حساب مختلف باشید. مزیت دیگر استفاده از این پسورد‌ها این است که در کمتر از چند دقیقه غیر قابل استفاده می‌شوند. این باعث می‌شود هکر ها نتوانند در طولانی مدت از این پسورد‌ها استفاده کنند.

کد otp در صرافی کوینکس

در صرافی کوینکس علت اهمیت استفاده از کد OTP چیست ؟ برای افزایش امنیت حساب خود در صرافی کوینکس تاکید می‌گردد، حتما رمز دو مرحله‌ای را بر روی اکانت خود فعال نمایید. انجام این کار سبب می‌گردد حتی در زمان دسترسی دیگران به نام کاربری و رمز عبور شما، امکان دسترسی هکرها به رمز یکبار مصرف شما وجود نداشته باشد. همچنین پس از فعال کردن این مورد،‌ بخش‌هایی نظیر ارسال رمز ارز و حتی معامله‌ها نیز از طریق رمز دو مرحله‌ای  یا کد OTP Authentication کوینکس قابل انجام است. در ضمن توجه داشته باشید در بروزرسانی جدید وب سایت صرافی کوینکس، فعالسازی رمز دو مرحله‌ای اجباری شده است و تا قبل از فعال‌سازی، امکان ساخت کیف پول وجود خواهد داشت. (اگر قصد دارید در بازار ارزهای دیجیتال مانند صرافی کوینکس سرمایه‌گذاری کنید ولی شناخت کافی در این مورد ندارید، پیشنهاد می‌کنیم فرصت مطالعه‌ی مقاله‌ی صرافی کوینکس چیست را از دست ندهید.)

در کنار کوینکس،‌ بایننس (Binance) نیز وجود دارد که در سراسر جهان میلیون‌ها کاربر داشته و بیش از ۱۰۰ ارز دیجیتال ارائه می‌دهد. ساخت حساب در سایت بایننس کاملا رایگان بوده و در کمتر از چند دقیقه قابل انجام است. اما متاسفانه تحریم‌ها بر صرافی بایننس نیز بی‌تاثیر نبوده و منجر به تحریم IP های ایران شده است. مژده ما به شما این است که شما برای خرید بهترین وی پی اس برای بایننس با IP ثابت، دیگر تحت تاثیر این تحریم‌ها قرار نخواهید گرفت.

کد otp در همراه اول چیست ؟

همانطور که تاکنون دریافته‌اید، از متداول‌ترين روش‌ها براي ارتقا سطح امنيت کاربران، استفاده از “رمز عبور يکبار مصرف OTP” است. براي دستیابی به اين منظور، دستگاه‌های متعددی مورد استفاده قرار گرفته است، وليکن بدليل اينکه تلفن همراه به عنوان يک ابزار در دسترس، برای کليه اقشار جامعه است، استفاده از آن، بسیار مورد استقبال قرار گرفت. ازاين رو، در محصول تهيه شده توسط همراه اول و آزمايشگاه خدمات ارزش افزوده تلفن همراه دانشگاه شريف، استفاده از راهکار “کلمه عبور يکبار مصرف”، بر روي بستر سيم کارت به عنوان بستري کاملا امن در ارائه خدمات ارزش افزوده تحت تلفن همراه ، اقدام شده است. در ادامه قصد داریم تا به بررسی کد otp همراه اول بپردازیم؛ با ما همراه باشید.

ویژگی‌های این کد OTP چیست ؟

این سامانه دارای ویژگی‌های منحصر بفردی می‌باشد، این ویژگی‌ها عبارتند از:

 • امنيت بسيار بالا (مبتنی بر سيم کارت)
 • استفاده از سه روش Digital sign، Challenged-Based، Formula-Based در توليد رمز
 • اعتماد بيشتر کاربران به سيستم‌های الکترونيک و افزايش استفاده از آن
 • عدم نياز به بستر شبکه موبايل (Disconnected)
 • سهولت در استفاده
 • کاهش هزينه استفاده با توجه به عدم نياز به دستگاه‌های جانبی
 • امکان استفاده همزمان برای چندين سازمان
 • امنیت بالا به واسطه وجود PIN برای ورود به برنامه
 • امکان بروزرسانی از راه دور OTA
 • انعطاف پذيری زيرسيستم‌ها بدليل ارائه وب سرويس برای دسترسی توسط سامانه‌های مورد نظر سازمان.

اجزای محصول شماره سریال otp چیست ؟

این سیستم دارای پنج بخش اصلی می‌باشد؛ این بخش‌ها عبارتند از:

 • برنامه اپلت Applet: اين برنامه بر روی سيم کارت نصب شده و به صورت آفلاين نیز کار می‌کند؛ وليکن براي بروز رسانی آن از بستر اپراتور تلفن همراه مانند پيام کوتاه امن قابل استفاده می‌باشد.
 • زير سيستم مدیریت کاربران Administration: این بخش وظیفه تعريف و بروزرسانی وضعيت کاربر را دارد. بنابراين، نقطه شروع برای تعريف يک کاربر، استفاده از سرويس رمز يکبار مصرف اين زير سيستم می‌باشد. اين سيستم، در سیستم عامل نصب می‌شود.
 • زير سيستم بارگذاري اپلت Applet Loader: اين بخش مکان نصب و بروزرسانی اپلت تحت سيم کارت را فراهم می‌سازد. با توجه به اينکه اين سيستم تحت وب می‌باشد، بنابراين استفاده از آن براي سازمان‌ها نياز به تمهيدات ويژه‌ای نخواهد داشت. اين سيستم در سیستم عامل نصب می‌شود.
 • زيرسيستم احراز هويت Authentication: این بخش رابط بين سامانه کاربری و سيستم رمز يکبار مصرف می‌باشد، از این رو، مسئولیت شناسايي کاربر مجاز را بر عهده دارد. به علاوه توليد اعداد تصادفی نيز توسط اين سيستم انجام می‌شود. اين سيستم در سیستم عامل نصب می‌شود.
 • زير سيستم فعال سازي Activation: اين زيرسيستم وظيفه تشکيل و ارسال پيام کوتاه به منظور به روز رسانی و تغيير وضعيت اپلت بر روي سيم کارت را بر عهده دارد. همچنين رابط بين سيستم‌های نصب شده در سازمان عامل با سيستم‌های مورد نياز در اپراتور و به منظور استفاده از بستر تلفن همراه می‌باشد. اين سيستم در سازمان اپراتور تلفن همراه نصب می‌شود.

جامع هدف محصول و یا مشتریان محصول اعم از بالقوه و بالفعل:

اين محصول برای کليه سازمان‌هايی که کاربران آن (شامل مشتريان و کارمندان) وابسته به استفاده از خدمات الکترونيک می‌باشند، مناسب است. ازاين رو، سازمان‌های ذيل با توجه به سطح استفاده از خدمات الکترونيک، به عنوان بهره‌بردار معرفی می‌گردند:

 • بانک ها: برای استفاده مشتريان از خدمات بانکداری الکترونيک و بصورت امن.
 • وزارت‌خانه‌ها: برای اجازه به مديران ارشد جهت دسترسی امن به اطلاعات و در کليه نقاط.
 • سازمان‌ها و شرکت‌های بزرگ که مراکز آن در سطح کشور پراکنده می‌باشد: براي دسترسی امن کاربران به اطلاعات فنی در اقصا نقاط کشور.
امیدواریم که مقاله‌ی کد otp چیست برای شما مفید بوده باشد. شما می‌توانید برای دستیابی به اطلاعات روز دنیا در حوزه‌ی فناوری و تکنولوژی، ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید.

‫2 نظرها

  1. با سلام خدمت شما دوست عزیز. مقاله آپدیت شد و تلاش کردیم ساده‌تر و جامع‌تر در مورد نحوه‌ی فعالسازی این کد توضیح دهیم. اما اگر بخواهیم به صورت خلاصه در همین قسمت به شما پاسخ دهیم، باید عنوان کنیم که به طور کلی سه روش عمده برای فعالسازی کد otp وجود دارد که عبارتند از:
   استفاده از نرم افزارهای بانکی
   پیامک تلفنی
   استفاده از کد دستوری USSD
   عموما سازمان‌ها دسترسی به تمامی این روش‌ها را در اختیار کاربران خود قرار می‌دهند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا