همه

آموزش نصب میکروتیک روی vmware ، سیستم عامل ویندوز و لینوکس

این روزها قیمت تجهیزات شبکه به شکل سرسام‌آوری افزایش یافته و به تبع آن نیاز به تجهیزات میکروتیک در هر شبکه‌ی کوچک و بزرگی احساس می‌شود. در این راستا شما به عنوان یک فعال در این حوزه باید با روترهای شبکه آشنایی داشته باشید. مطمئنا اولین قدم برای آشنایی با میکروتیک، آموزش نصب میکروتیک روی vmware خواهد بود.

شما با نصب میکروتیک در  vmware می‌توانید بدون پرداخت هیچگونه هزینه‌ای از امکانات ویژه‌ی روتر بهره ببرید. ما در ادامه تلاش کردیم تا به صورت مفید و مختصر و کاملا رایگان به اموزش نصب میکروتیک روی ماشین مجازی vmware بپردازیم. در این آموزش ما به شما یاد می‌دهیم که چگونه راه اندازی میکروتیک را در سریع‌ترین زمان ممکن انجام دهید.

در همین ابتدا نیز عنوان کنیم که شما می‌توانید برای دریافت بهترین خدمات و سرویس‌ها و استفاده از پشتیبانی 24 ساعته و رایگان توسط یک تیم تخصص دواپس به وب سایت ابرآراز مراجعه کرده و به خرید بهترین سرور مجازی لینوکس اقدام کنید.

آموزش نصب میکروتیک روی vmware به زبان ساده

برنامه‌ی MikroTik در RouterBoard وجود دارد که RouterOS و License در آن از پیش ساخته شده است و همچنین می‌توان برنامه RouterOS  را  بر روی ماشین فیزیکی یا ماشین مجازی نصب کرد.

نصب RouterOS دارای محدودیت‌های مجوزی است که ممکن است کار را برای شما سخت کند. برای مثال، بسته‌های کامل RouterOS را نمی‌توان بیش از 24 ساعت بدون مجوز استفاده کرد. بنابراین اگر به عنوان کارآموز و یا برای دستیابی به اهداف RND می‌خواهید از برنامه RouterOS این محدودیت‌های مجوزی را در نظر داشته باشید. در ادامه ما قصد داریم به طور مفصل در مورد نحوه نصب میکروتیک روی ماشین مجازی (MikroTik Cloud Hosted Router ) توضیح دهیم؛ با ما همراه باشید.

نصب میکروتیک

آموزش نصب میکروتیک روی vmware ؛ آشنایی با مجوز CHR

مجوز MikroTik Cloud Hosted Router که به اختصار با نام CHR نشاخته می‌شود، برای اجرا به عنوان یک ماشین مجازی ساخته شده است. MikroTik CHR از معماری x86 و 64 بیتی پشتیبانی می‌کند. علاوه بر آن، قابلیت استفاده در اکثریت هایپروایزهای معروف مانند VMWare ، Hyper-V ، VirtualBox ، KVM را دارد. نکته‌ای که لازم است در نظر بگیرید این است که از ویژگی‌های RouterOS به طور کامل برخوردار است. اما در مقابل نیز دارای مدل مجوز متفاوتی است که براساس پهنای باند بارگذاری نسبت به دیگر نسخه‌های RouterOS محاسبه می‌شود.

MikroTik CHR در حال حاضر از 4 سطح مجوز برخوردار است. این سطوح عبارتند از:

نصب میکروتیک

نکته: شما با ایجاد یک حساب MikroTik، می‌توانید از هر کدام از این مجوزها به مدت 60 روز (به عبارتی 60 روز مجوز آزمایشی) استفاده کنید.

طریقه نصب میکروتیک بر روی vmware Workstation

آموزش نصب میکروتیک روی vmware Workstation کار بسیار آسانی است؛ به شرطی که با روش مناسب و صحیح آن آشنایی داشته باشید. نصب میکروتیک CHR بر روی VMware Workstation را می‌توان در مراحل زیر خلاصه کرد:

 • بارگیری تصویر (image) دیسک MikroTik CHR (vmdk)
 • ساخت ماشین در VMware
 • سفارشی سازی شبکه VMware 
 • ایجاد ماشین مجازی جدید برای MikroTik CHR
 • دسترسی به روتر مجازی MikroTik از VMware 

آموزش نصب میکروتیک مجازی : بارگیری تصویر دیسک MikroTik CHR

MikroTik Cloud Hosted Router را از RouterOS v6.34 معرفی می کند. بنابراین، با مراجعه به صفحه میکروتیک، می‌توانید به آسانی MikroTik CHR را دانلود نمایید. ما به فایل تصویر VMDK برای VMware Workstation نیاز داریم. برای دستیابی به این تصویر از صفحه میکروتیک دیدن کرده و فایل تصویری VMDK را از نسخه پایدار فعلی RouterOS دانلود کنید. ما در این مقاله از نسخه‌ی 6.45.5.vmdk استفاده خواهیم کرد.

آموزش نصب میکروتیک مجازی

مرحله دوم نحوه نصب میکروتیک در vmware ؛ بارگیری و نصب ایستگاه كاری VMware

در این قسمت از آموزش نصب میکروتیک روی vmware لازم می‌دانیم یادآوری کنیم که VMware Workstation یک هایپروایزر نوع 2 است و باید روی سیستم عامل میزبان اجرا شود. بنابراین،‌ نصب میکروتیک در ویندوز و لینوکس قابل انجام است اما باید حساب VMware داشته باشید.

پس پیش از شروع آموزش نحوه نصب میکروتیک در vmware یک حساب بازکرده و سپس مراحل را دنبال کنید. مطمئنا شما می‌توانید برای نصب میکروتیک روی ویندوز آن را از هر سایت اشتراک گذاری نرم افزاری دانلود کنید. ما در این مقاله از VMware Workstation 15.0.0 در سیستم عامل ویندوز استفاده خواهیم کرد.

بازهم تکرار می‌کنیم که نصب میکروتیک بر روی کامپیوتر و سیستم عامل ویندوز بسیار آسان است. برای اینکار تنها کافیست تا دستورالعمل‌های گرافیکی را دنبال کند. البته باید بدانید که نصب میکروتیک روی سیستم عامل ویندوز به طور کامل و اجرای آن،‌ در اولین بار استفاده‌ی شما به مجوز نیاز دارد.

نکته: با جستجو در گوگل می‌توانید مجوز مورد نیاز خود را تهیه کنید و یا به مدت 30 روز به طور آزمایشی از این برنامه استفاده نمایید.

آموزش نصب میکروتیک روی لینوکس  و ویندوز : سفارشی سازی شبکه VMware

در این قسمت از آموزش نصب میکروتیک روی vmware با هم بررسی می‌کنیم که چرا به سفارشی سازی شبکه vmware نیاز داریم. اگر شما چندین کارت شبکه یا آداپتور دارید،‌ می‌توانید چندین سوئیچ مجازی ایجاد کنید که پیوند اصلی آنها آداپتور شبکه فیزیکی باشد. جالب است بدایند که در VMware Workstation 15.0.0 ، می‌توانید حداکثر 20 سوئیچ مجازی ایجاد کنید.

ما VMware Workstation را در لپ تاپ خود نصب کرده‌ایم که دارای دو کارت شبکه (WLAN و LAN) است. اگر دو سوئیچ مجازی ایجاد کنیم که uplink آنها دو رابط فیزیکی شبکه باشد، قادر به ایجاد دو آداپتور شبکه مجازی برای ماشین مجازی MikroTik CHR هستم که در آن یک آداپتور شبکه به یک سوئیچ مجازی متصل شده و آداپتور شبکه دیگر به یک سوئیچ مجازی دیگر متصل می‌شود.

بنابراین، روتر مجازی ما دارای دو رابط شبکه خواهد بود که یکی می‌تواند به عنوان اتصال WAN و دیگری برای اتصال LAN مورد استفقاده قرار گیرد.

اگر برایتان سوال پیش آمده گه چه تفاوتی میان سرور لینوکس و ویندوز وجود دارد، پیشنهاد می‌کنیم فرصت مطالعه‌ی مقاله‌ی مقایسه ی لینوکس و ویندوز را از دست ندهید.

نصب میکروتیک بر روی لینوکس ؛ ایجاد ماشین مجازی برای MikroTik CHR

ما در این مرحله از آموزش نصب میکروتیک روی vmware قصد داریم ماشین مجازی ایجاد کنیم که به عنوان روتر مجازی در VMware Workstation استفاده می‌شود. مراحل زیر نحوه ایجاد ماشین مجازی جدید برای MikroTik CHR را نشان می‌دهند؛

 1.   به منوی File رفته و روی گزینه‌ی New Virtual Machine کلیک کنید؛ با انجام این کار، پنجره New Virtual Machine Wizard ظاهر خواهد شد.
 2. اکنون از شما سوال می‌شود که چه نوع پیکربندی را نیاز دارید. روی دکمه سفارشی رادیو حکلیک کرده و گزینه‌ی Next را انتخاب کنید.
 3. در این مرحله،‌ درباره‌ی سازگاری سخت افزار ماشین مجازی اطلاعاتی داده میش‌ود که شما هیچ حق انتخابی ندارید. پس گزینه‌ی Next را انتخاب کنید.
 4. حال نام روتر مجازی خود را که قرار است در کادر ورودی Virtual machine name ( MikroTik CHR) قرار دهید، انتخاب کنید. به صورت اختیاری می‌توانید مکان پیش فرض ماشین مجازی را به مکان دلخواه خود که فایل‌های مربوط به ماشین مجازی در آن نگهداری می‌شوند، تنظیم کنید.

ایجاد ماشین مجازی برای MikroTik CHR

آموزش نصب میکروتیک روی vmware ؛ بخش دوم ساخت ماشین مجازی برای CHR 

 • پس از آن در قسمت تنظیمات پردازنده، تعداد پردازنده‌هایی را که می‌خواهید برای روتر مجازی خود اختصاص دهید از منوی کشویی Number of processor انتخاب کنید. تعداد هسته‌هایی را که نیاز دارید را نیز به ازای هر پردازنده، از منوی کشویی تعداد هسته‌هایی که می‌خواهید به پردازنده اختصاص دهید، انتخاب کنید. سپس گزینه‌ی Next را انتخاب کنید.
 • اکنون حافظه روتر مجازی خود (RAM) را اختصاص دهید و روی دکمه Next کلیک کنید.
 • از نوع شبکه، روی دکمه رادیویی استفاده از پل ارتباطی از پنل اتصال شبکه کلیک کرده و سپس گزینه‌ی Next را انتخاب کنید.
 • کنترلر ورودی/خروجی نوع LSI Logic SAS را انتخاب کرده و سپس روی دکمه بعدی کلیک کنید.
 • حالا نوع دیسک مجازی IDE را انتخاب کرده و سپس روی دکمه Next کلیک کنید.
 • از قسمت Disk ، روی Use a an virtual virtual disk radio button موجود و روی دکمه Next کلیک کنید.
 • اکنون فایل تصویری VMDK بارگیری شده خود را از پنل فایل دیسک موجود مرور کنید و سپس روی Next کلیک کنید.

آموزش نصب میکروتیک روی vmware ؛ بخش دوم ساخت ماشین مجازی برای CHR 

  اکنون از شما می پرسد که آیا دیسک خروجی ماشین مجازی را به فرمت جدیدتر تبدیل می کند یا خیر. روی دکمه تبدیل کلیک کنید.

 • حالا روی دکمه Customize Hardware کلیک کنید. پنجره سخت افزار ظاهر می شود.
 • روی دکمه افزودن کلیک کنید. Add Hardware Wizard ظاهر می شود. بر روی Network Adapter و دکمه Finish کلیک کنید. اکنون آداپتور شبکه دیگری را در لیست سخت افزار پیدا خواهید کرد.
 • ابتدا روی Network Adapter کلیک کرده و روی Custom: Specific network network virtual button کلیک کنید و سپس VMnet0 را از منوی کشویی انتخاب کنید. به طور مشابه ، بر روی Network Adapter دوم کلیک کنید و Custom: Specific network network virtual button را فشار دهید و سپس VMnet1 را از منوی کشویی انتخاب کرده و سپس روی دکمه Close کلیک کنید.

ساخت ماشین مجازی

آموزش نصب میکروتیک مجازی ؛ بخش سوم ساخت ماشین مجازی برای CHR 

 • در این قسمت از آموزش نصب میکروتیک روی vmware باید گزینه‌ی Finish را انتخاب کنید تا پنجره New Virtual Machine Wizard بسته شود.
 • کلیک راست کرده و گزینه‌ی ساخت ماشین مجازی جدید را انتخاب کنید. پس از آن با گزینش Power  می‌توانید وارد بخش Start Up Guest شوید.
 • ماشین مجازی /روتر مجازی (MikroTik CHR ) نصب شده و از شما درخواست می‌کند تا با ورود اطلاعات خود وارد شوید.

نصب میکروتیک روی pc ؛ دسترسی به MikroTik Virtual Router (CHR) از Winbox

ما نصب میکروتیک روی vmware را با موفقیت به انمام رسانده‌ایم. در این مرحله قصد داریم تا از طریق Winbox به روتر مجازی MikroTik دسترسی پیدا کنیم تا در نهایت روتر میکروتیک خود را به راحتی پیکربندی کنیم. برای اتصال روتر مجازی میکروتیک از Winbox ، ابتدا Winbox را از وب سایت MikroTik بارگیری کنید.

پس از آن،‌ آداپتورهای شبکه فیزیکی خود را به سوئیچ فیزیکی وصل کرده و کلیدهای فیزیکی را روشن کنید. اکنون Winbox را از هر رایانه متصل به این سوئیچ‌های فیزیکی یا از دسکتاپ خود که VMware Workstation در آن نصب است باز کرده و بر روی دکمه تشخیص خودکار کلیک کنید.

اگر همه چیز مناسب است، آدرس MAC روتر CHR خود را پیدا خواهید کرد. بر روی آدرس MAC کلیک کنید و نام کاربری admin و رمز عبور را خالی نگه دارید و سپس روی دکمه Connect کلیک کنید. در نهایت این عملیات شما می‌توانید روتر میزبانی شده Cloud خود را در Winbox پیدا کنید.

امیدواریم که این مقاله، پاسخگوی نیازهای شما باشد. اما اگر در این خصوص به مشکلی برخوردید، تیم پشتیبانی ابر آراز در خدمت شما عزیزان خواهد بود تا به سوالات احتمالی شما پاسخ بدهد. علاه بر آن ما در پیج اینستاگرامی خود، پیرامون جدیدترین و تازه‌ترین اخبار حوزه‌ی تکنولوژی و فناوری صحبت خواهیم کرد. ما را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا