سرور مجازی آراز سرور مجازی آراز
شبکه ابری

github چیست؟+آشنایی و معرفی کاربردها و اصطلاحات متداول

هر برنامهنویسی در شروع و ادامه فعالیت حرفه‌ای خود بارها و بارها برای رفع اشکالات و پیشامدها سری به گیتهاب می‌زند. گیتهاب (GitHub) یک پلتفرم توسعه نرم‌افزار مبتنی بر وب است که به تیم‌ها و توسعه‌دهندگان امکان می‌دهد تا پروژه‌های نرم‌افزاری خود را مدیریت کرده و کد منبع را به صورت مشترک در محیطی متن‌باز به اشتراک بگذارند. برای آشنایی بیشتر و پاسخ به این سوال که  github چیست باید گفت گیتهاب به عنوان یک سیستم کنترل و میزبانی کد منبع برای پروژه‌های نرم‌افزاری عمل می‌کند. توسعه‌دهندگان می‌توانند با ورود به گیت هاب کدهای خود را آپلود کرده، تغییراتی که در کد ایجاد می‌کنند را پیگیری کنند و با همکاران خود در مورد بهبودها هماهنگی داشته باشند. برای درک و پاسخ به این پرسش که github چیست در ادامه این مطلب با ارائه دهنده سرویس ابرآراز  همراه باشید.

کاربرد github چیست؟

گیتهاب (GitHub) کاربردهای متعددی در زمینه توسعه نرم‌افزار و مدیریت پروژه‌های فنی دارد. برخی از کاربردهای اصلی گیت هاب github عبارتند از:

1. مدیریت کد منبع

گیت هاب github به توسعه‌دهندگان امکان می‌دهد تا کدهای منبع پروژه‌های خود را در مخزن‌هایی (repository) آپلود کنند و تغییراتی که در کد ایجاد می‌کنند را با استفاده از سیستم کنترل نسخه گیت مدیریت کنند.

2. همکاری توسعه‌دهندگان

توسعه‌دهندگان می‌توانند به صورت همزمان در یک پروژه کار کنند، تغییرات خود را اعمال کنند و بازخورد دیگر اعضا را دریافت کنند.

3. مدیریت تسک‌ها و پروژه‌ها

کاربرد این ویژگیgithub چیست؟ ابزارهایی برای مدیریت پروژه‌ها و تسک‌ ارائه می‌دهد تا توسعه‌دهندگان بتوانند فعالیت‌ها و برنامه‌های کاری خود را بهبود دهند.

4. به اشتراک گذاری پروژه‌های متن‌باز

توسعه‌دهندگان می‌توانند پروژه‌های نرم‌افزاری خود را به صورت متن‌باز در گیت هاب github منتشر کنند تا افراد دیگر بتوانند از کدها استفاده کنند، به آنها کمک کنند و بهبوداتی را اعمال کنند.

5. مشارکت در پروژه‌های جامعه

گیتهاب به توسعه‌دهندگان امکان می‌دهد تا در پروژه‌های متن‌باز مشارکت کنند و به جامعه نرم‌افزاری عمومی کمک کنند.

6. مدیریت مستندات

می‌توان اطلاعات و مستندات مرتبط با پروژه‌ها را در گیتهاب ایجاد و مدیریت کرد تا توسعه‌دهندگان و کاربران به راحتی به اطلاعات مورد نیاز دسترسی داشته باشند.

7. آزمایش و تست کدها

توسعه‌دهندگان می‌توانند قابلیت‌های جدید را با آزمایش و تست کدها در محیط‌های جداگانه اجرا کنند و از بهبود کیفیت نرم‌افزار اطمینان حاصل کنند.

8. نمایش وبلاگ فنی و پروفایل شخصی

گیتهاب به توسعه‌دهندگان امکان می‌دهد تا وبلاگ فنی ایجاد کنند و پروفایل شخصی خود را به نمایش بگذارند.

به طور کلی، گیت هاب github یک ابزار کامل برای مدیریت پروژه‌ها، همکاری توسعه‌دهندگان و به اشتراک گذاری کدها و محتوا در دنیای توسعه نرم‌افزار است.

اگر این مطلب برایتان جالب بود مقاله برنامه cuteftp را از دست ندهید.

github چیست

اصطلاحات متداول github چیست ؟

برای استفاده از گیتهاب نیاز است با مفاهیمی مانند  Repository، Pull Request، Fork، Merge و Commit آشنا شوید.

Repository : این اصطلاح به یک مخزن برای آپلود پروژه‌های برنامهنویسی کاربران در گیتهاب، اشاره دارد.

Fork: منظور از اصطلاح فورک در github چیست؟ این است که اگر قصد دارید تغییری در کد ایجاد کنید، باید با انتخاب کلید فورک، یک نسخه کپی از مخزن مورد نظرتان را به اکانت خود انتقال دهید. این کار به شما اجازه می‌دهد که بدون تغییر در کد اصلی برنامه بتوانید تغییرات دلخواه خود را بر روی آن اعمال کنید.

Pull Request: پس از ایجاد فورک، می‌توانید با استفاده از این ویژگی از سازنده اصلی بخواهید که تغییراتی که مدنظر دارید را اعمال کند.

Merge: در صورت موافقت صاحب امتیاز کد با در خواست شما، قادر است کد را به جای نسخه اصلی بارگذاری کند.

Commit: Commit امکان اعمال تغییرات و ثبت آن‌ها را فراهم می‌کند و در صورت بروز اشتباه با استفاده از این ویژگی می‌توانید به راحتی به مراحل قبلی برگردید.

مزایای گیت هاب چیست؟

گیتهاب یک سرویس میزبانی و مدیریت پروژه‌های نرم‌افزاری است که از مزایای زیادی برخوردار است. در ادامه به برخی از این مزایا اشاره می‌کنیم:

1. مدیریت کد منبع

گیتهاب به تیم‌ها این امکان را می‌دهد تا کدهای منبع پروژه‌های خود را به راحتی مدیریت کنند. این ابزار به شکلی کارآمد به توسعه‌دهندگان امکان مشارکت در توسعه پروژه‌های برنامهنویسی و همچنین پیگیری تغییرات و به‌روزرسانی‌های انجام‌شده را می‌دهد.

2. همکاری و کارتیمی

گیتهاب ابزارهایی برای همکاری در توسعه نرم‌افزار فراهم می‌کند. توسعه‌دهندگان می‌توانند با استفاده از امکاناتی همچون Pull Requests، به‌روزرسانی‌های کدها را مرور کرده و بهبودهای لازم را اعمال کنند.

3. مدیریت مشکلات و درخواست‌ها

تیم‌ها می‌توانند مشکلات و درخواست‌های ویژه‌ای که برای پروژه وجود دارد را از طریق سیستم مدیریت مشکلات گیتهاب پیگیری کنند. این ابزار امکان ثبت، پیگیری و حل مشکلات را بهبود می‌بخشد.

4. سهولت در نسخه‌بندی

گیتهاب به برنامه‌نویسان این امکان را می‌دهد که نسخه‌های مختلف پروژه را با استفاده از شاخه‌ها (Branches) مدیریت کنند. این امکان به تیم‌ها کمک می‌کند که به‌روزرسانی‌ها و تغییرات را در جداولی جداگانه انجام دهند و در نهایت آن‌ها را با هم ادغام کنند.

5. پیگیری پروژه

توسعه‌دهندگان و کاربران می‌توانند از نزدیک تغییراتی که در پروژه‌ها صورت گرفته را پیگیری کنند. این امکان باعث شفافیت بیشتر در فرآیند توسعه می‌شود.

6. مدیریت دسترسی

گیتهاب به مدیران امکان مدیریت دسترسی‌ها به پروژه‌ها را می‌دهد و از این طریق می‌توانند تعیین کنند که کدام‌یک اعضای تیم به کدام بخش‌های پروژه دسترسی داشته‌باشند.

7. تکامل و جامعه‌ی متن‌باز

گیت هاب جزء اکوسیستم متن‌باز است و به برنامه‌نویسان این امکان را می‌دهد تا با دیگر افراد از سراسر جهان در پروژه‌های مشترک همکاری کنند و از تجربیات یکدیگر در زمینه برنامهنویسی بهره‌مند شوند.

گیتهاب

آشنایی با مفهوم github چیست با وب سایت ابر آراز

سایت ابر آراز، پلتفرمی پیشرفته در زمینه خدمات ابری است که با ارائه مجموعه‌ای گسترده از خدمات و امکانات، به شما در طراحی، مدیریت و اجرای محیط‌های ابری کمک می‌کند. این پلتفرم امکان مدیریت مواردی از جمله سرورها، شبکه‌ها و ذخیره‌سازی‌ها، تا برنامه‌ها و خدمات ابری را در اختیارتان قرار می‌دهد. بعضی از خدمات ارائه شده توسط ابر آراز شامل پشتیبانی و مانیتورینگ 24/7، تامین امنیت اطلاعات و زیرساخت ابری پیشرفته می‌باشد. با استفاده از این پلتفرم از بهره‌وری، انعطاف پذیری و کارایی بیشتری در محیط‌های ابری خود بهره‌مند شده و تمرکز بیشتری بر روی هدف کسب و کار خود خواهید داشت.

جهت کسب اطلاعات بیشتر و ارتباط با ما لینکدین ابرآراز را دنبال کنید.

جمع بندی

پلتفرم گیت هاب چیست؟

پلتفرم گیتهاب یک محیط برخط است که به توسعه‌دهندگان و تیم‌های نرم‌افزاری اجازه می‌دهد که پروژه‌های نرم‌افزاری خود را مدیریت کرده و کد منبع را به صورت مشترک در اینترنت به اشتراک بگذارند. این پلتفرم به توسعه‌دهندگان اجازه می‌دهد که از طریق مشاهده، تجزیه و تحلیل، بازخورد و همکاری در مورد کدها با همکاران و جامعه توسعه‌دهندگان دیگر ارتباط برقرار کنند. علاوه بر مدیریت کد منبع، گیتهاب امکاناتی برای مدیریت تسک‌ها، ایجاد گزارش مشکلات، بحث‌ها و تبادل نظرات را نیز فراهم می‌کند. به عبارت دیگر، گیتهاب به عنوان یک هاب برای همکاری برنامه نویسان در ایجاد، بهبود و مدیریت نرم‌افزارها عمل می‌کند.

اگر بخواهیم به طور خلاصه بگوییم که github چیست، باید گفت که ابزاری قوی و کارآمد برای مدیریت پروژه‌های نرم‌افزاری است که توسعه‌دهندگان را در تیم‌کاری، مدیریت کدها، و بهبود فرآیندهای توسعه یاری می‌کند.

گیت هاب

سوالات متداول

github چیست ؟

گیتهاب با برقراری ارتباط بین افراد شاغل در حوزه برنامهنویسی از سراسر جهان، به اشتراک دانش و تجربیات بین آن‌ها کمک می‌کند. این پلتفرم با ویژگی‌های مانند مشاهده و بررسی کد، مدیریت تسک‌ها، تعریف مشکلات و بحث‌ها، همکاری در گروه‌های کاری و بسیاری امکانات دیگر تیم‌های توسعه را در تولید نرم‌افزارهای با کیفیت و بهبودیافته یاری می‌کند.

گیت هاب در ارز دیجیتال چیست؟

با توجه به اینکه کدهای بسیاری از پروژه‌هایی که بر اساس فناوری بلاکچین راه‌اندازی می‌شوند، به صورت Open Source منتشر می‌گردد و قابلیت وب‌سایت گیت هاب github که به برنامه‌نویسان امکان انتشار کدهای خود و اعمال تغییرات در آن‌ها را می‌دهد؛ یکی از بهترین راه‌ها برای ارزیابی یک پروژه ارز دیجیتال، بررسی گیت هاب github آن است که امکان تصمیم‌گیری بهتر در پروژه‌ها را فراهم می‌کند.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا