همه

CentOs چیست ؟ هر آنچه باید در مورد این توزیع لینوکس بدانید

مطمئنا تا به حال با واژه‌ی CentOs (سنت او اس) روبه‌رو شده‌اید و تلاش کرده‌اید تا به روشنی درک کنید که این توزیع لینوکس چه مفهوم و کاربردی دارد؟ در این مقاله ما قصد داریم تا ضمن پاسخ به این سوال که توزیع لینوکس CentOs چیست پاسخ دهیم و پس از آن نیز شما را با نحوه‌ی کار آن آشنا کنیم؛ با ما همراه باشید. 

در همین ابتدا لازم می‌دانیم عنوان کنیم که اگر قصد خرید هاست لینوکس حرفه ای دارید می‌توانید از طریق وب سایت ابرآراز اقدام کنید. ما تلاش کرده‌ایم بهترین و پرسرعت‌ترین هاست را با قیمتی مقرون به صرفه در اختیار مشتریان خود قرار دهیم.

لینوکس چیست؟

پیش از اینکه به سرغ موضوع اصلی مقاله برویم و به این سوال پاسخ دهیم که CentOs چیست و چه کاربردی دارد، لازم می‌دانیم شما را با مفهوم لینوکس آشنا کنیم. در دنیای مدرن امروزی، کمتر کسی وجود دارد که با انواع سیستم عامل مانند ویندوز، dos، مکینتاش و… کار نکرده باشد. 

لینوکس نیز یکی از جمله سیستم عامل هاست که کاربران و طرفداران بی‌شماری دارد. حال سوالی که وجود دارد این است که لینوکس چیست ؟ لینوکس (Linux) به خانواده‌ای از سیستم عامل های متن باز و رایگان مبتنی بر کِرنل لینوکس گفته می‌شود. کرنل لینوکس یک هسته سیستم عامل است که نخستین بار در تاریخ 17 سپتامبر 1991 از سوی «لینوس تروالدز» (Linus Torvalds) انتشار یافته است.

در معرفی سیستم عامل لینوکس می توان گفت سیستم عامل لینوکس از قدرتمندترین سیستم عامل‌های موجود در بازار است که بصورت‌ متن باز ارائه می گردد. همچنین در بین مهندسان نرم‌افزار از محبوبیت ویژه‌ای برخوردار است. مطمئنا لینوکس نیز مانند بسیاری دیگر از سیستم عامل ها، دارای مزایا و معایب متعددی است. پیشنهاد مي‌کنیم که اگر می‌خواهید اطلاعات بیشتری در مورد لینوکس و مزایا و معایب استفاده از آن بدانید، به مقاله‌ی لینوکس چیست مراجعه کرده و از مطالبی که در آن بدانها اشاره کرده‌ایم، استفاده کنید.

منظور از توزیع لینوکس چیست؟

همانطور که گفتیم لینوکس یک سیستم عامل متن باز است که توزیع‌های منوعی دارد. این ویژگی به توسعه‌دهندگان اجازه می‌دهد تا بتوانند روی بخش‌های مختلف این سیستم عامل کار کرده و آن را گسترش دهند. به بیانی ساده‌تر، توزیع لینوکس ، سیستم عامل ساخته شده از نرم افزارهای مبتنی بر هسته لینوکس است که کاربران مختلف می‌توانند از منابع متعدد به دریافت توزیع لینوکس موردنظر خود اقدام کنند. 

CentOS چیست ؟

CentOS یعنی چه ؟ همانطور که گفتیم سیستم عامل CentOS مبنع باز بوده و کلاس سازمانی را در اختیار شما قرار می‌دهد که با Red Hat Enterprise Linux سازگاری دارد. به بیانی دیگر، توسعه دهندگان CentOS از کد منبع RHEL برای تولید محصولی استفاده می‌کنند که بسیار قابل مقایسه با RHEL است.

CentOS یک پلتفرم توسعه را در یکی از بهترین و قدرتمندترین توزیع های موجود ارائه می‌دهد. این یک پروژه نرم‌افزار رایگان مبتنی بر جامعه است که به منظور فراهم کردن بستری قوی برای رشد جوامع منبع باز ساخته شده است. سازگاری بالا، امنیت، قدرت و بروزرسانی‌های امنیتی درسطح شرکتی است که آن را به یک انتخاب عالی برای استفاده‌های گوناگون تغییر تبدیل می‌کند. 

آشنایی با تاریخچه CentOS

CentOS در می سال 2016 به عنوان یک سیستم عامل کاملا رایگان که مبتنی بر هسته لینوکس بود، منتشر شد. همانطور که پیش از این نیز عنوان کردیم، CentOS از RHELسرچشمه گرفته و هدف آن ارائه‌ی یک پلتفرم محاسباتی در کلاس سازمانی است. در پایان نیز خوب است بدانید که CentOS به عنوان یک ساخت CAOS معرفی شده و توسط “گرگوری کورتزر” تاسیس شد.

هدف از توسعه CentOS چیست ؟

هدف توسعه CentOS ارائه یک سیستم قوی برای جوامع منبع باز برای اهداف توسعه است. علاوه بر این، این پلتفرم می‌تواند برای پردازش داده‌های علمی و میزبانی مشاغل استفاده شود. به عنوان مثال، شرکت‌ها می‌توانند از این پلتفرم قابل اعتماد برای میزبانی برنامه‌های خود استفاده کنند.

رابطه‌ی میان RHEL و CentOS چیست ؟

CentOS یک توزیع تجاری لینوکس بر اساس کد منبع RHEL است که توسط انجمن پشتیبانی می‌شود. از آنجا که Red Hat محصول خود را با استفاده از نرم افزار منبع باز می‌سازد، به همین دلیل است که آنها باید کد منبع خود را عمومی کنند. متعاقباً، CentOS و RHEL از نظر عملکردی معادل هستند، با تفاوت‌های اصلی حذف آثار هنری فروشنده و نام تجاری.

از طرف دیگر، CentOS فاقد گواهینامه های Red Hat است؛ زیرا فقط بر اساس کد منبع آن است. پروژه CentOS از بسته‌های منبع عمومی در دسترس Red Hat برای تولید بسته‌های باینری استفاده می‌کند که هر کسی می‌تواند به صورت رایگان از آن‌ها استفاده کند. با این حال، به‌روزرسانی‌های خاص عمومی نشده است. ممکن است تغییراتی بین بسته های ارائه شده توسط CentOS و Red Hat وجود داشته باشد.

Red Hat از سال 2014 از پروژه CentOS پشتیبانی می کند تا به توسعه دهندگان منبع باز در ایجاد یک پلت فرم مناسب که از CentOS برای یکپارچه سازی فناوری ها استفاده می کند، کمک کند. در همان سال، توسعه دهندگان CentOS و Red Hat هیئت مدیره را تشکیل دادند که اکنون گروه های کاری مختلف بر آن نظارت دارند. این هیئت مدیره از بنیانگذاران پروژه CentOS و همچنین کارمندان Red Hat تشکیل شده است.

گروه های ذینفع ویژه (SIG):

گروه‌های علاقه ویژه (Special Interest Group) تیم‌هایی هستند که در آن اعضای خاص جامعه CentOS نگران افزایش آگاهی، تقویت توزیع لینوکس و بهبود جنبه‌های عملکردی مانند اسناد و زیرساخت هستند. مجازی سازی، ArtWork، و Core برخی از گروه های علاقه ویژه فعال هستند.

پروژه CentOS چیست؟ h2

این پروژه شامل گروهی است که مسئولیت نگهداری از چارچوب توسعه CentOS را بر عهده دارد. این بیش از یک سیستم عامل عمل می کند و منابعی را برای کمک به سایر سازمان ها در توسعه فناوری های مبتنی بر CentOS صادر می کند. علاوه بر این، این پروژه می‌خواهد CentOS Linux را به یک پلتفرم جامعه برتر برای توسعه فناوری‌های منبع باز جدید از پروژه‌های دیگر تبدیل کند.

CentOS برای چه چیزی مناسب است؟ h2

این نسخه لینوکس برای کاربران تجاری که مایل به پرداخت هزینه های بالای RHEL نیستند مناسب است. این دو توزیع برای یک نسخه مشخص به جز مدیریت اشتراک RHEL و نام تجاری RHEL یکسان هستند و اغلب به عنوان “لینوکس سازمانی” نامیده می شوند.

معماری CentOS: h2

CentOS معماری مشابهی در مقایسه با سایر توزیع‌های لینوکس دارد. با این حال، فقط از معماری x86-64 پشتیبانی می کند. این عبارت بیان می کند که می تواند در هر دو پلت فرم 64 بیتی و 32 بیتی اجرا شود:

– تجهیزات فیزیکی یا سخت افزاری مانند دستگاه های شبکه، ذخیره سازی و سیستم های کامپیوتری در پایین قرار دارند.

– هسته، جزء اساسی سیستم عامل که مستقیماً با سخت افزار تعامل دارد، در بالای این قرار دارد.

– پوسته در بالای هسته قرار می گیرد و به عنوان رابط بین هسته و کاربر عمل می کند.

– لایه برنامه در بالای همه این سطوح وجود دارد و با هسته و پوسته برای انجام فعالیت های مشخص شده توسط کاربر تعامل دارد. پخش کننده های رسانه، مرورگرهای وب، ویرایشگرهای متن، کاوشگر فایل و غیره نمونه هایی از برنامه ها هستند.

مخازن (Repositories)

توزیع اصلی CentOS از سه مخزن اصلی تشکیل شده است که به عنوان کانال نیز شناخته می شوند که هر کدام شامل این بسته های نرم افزاری است:

– به‌روزرسانی‌ها شامل بسته‌هایی است که بین مجموعه‌های به‌روزرسانی معمولی برای انتشار نقاط و به‌روزرسانی‌های بهبود، رفع اشکال یا امنیت ارائه می‌شود. فقط به‌روزرسانی‌ها و رفع اشکال‌هایی که برای انتشار از طریق مخزن CentOS-Fasttrack واجد شرایط نیستند به این روش ارائه می‌شوند.

– پایه: شامل بسته‌هایی است که نسخه‌های نقطه CentOS را تشکیل می‌دهند و زمانی که انتشار نقطه به‌صورت رسمی به‌عنوان تصاویر ISO منتشر شود، به‌روزرسانی می‌شوند.

– افزونه‌ها: بسته‌های مورد نیاز برای ساخت بسته‌هایی را ارائه می‌دهد که توزیع استاندارد CentOS را تشکیل می‌دهند اما توسط بالادستی ارائه نمی‌شوند.

پروژه CentOS بسیاری از مخازن اضافی را نگهداری می کند که شامل بسته های نرم افزاری است که در مخازن به روز رسانی و پایگاه پیش فرض یافت نمی شوند. در زیر برخی از مخازن ذکر شده است:

• CentOSPlus: شامل بسته‌هایی است که اجزای اصلی CentOS را به‌روزرسانی می‌کند و باعث می‌شود که CentOS با محتوای ارائه‌شده توسط منبع بالادستی متفاوت باشد.

• CentOS-Fasttrack: شامل به روز رسانی های بهبود و رفع اشکال است که به طور منظم در بین مجموعه های به روز رسانی نسخه منتشر می شود. بسته‌هایی که به این روش منتشر می‌شوند، کاندیدای قوی برای گنجاندن در نسخه بعدی در نظر گرفته می‌شوند. بنابراین، مخزن CentOS-Fasttrack حاوی بسته های نامناسب برای گنجاندن در نسخه های نقطه ای نیست. علاوه بر این، هیچ به روز رسانی امنیتی نیز ارائه نمی دهد.

• اشکال زدایی: هنگامی که بسته های مرکزی ساخته می شوند، این مخزن بسته هایی را ذخیره می کند که نمادهای اشکال زدایی ایجاد کرده اند.

• مجموعه های نرم افزار: نسخه های جدیدتر نرم افزار را نسبت به توزیع استاندارد ارائه می دهد.

• CentOS Extras: مجموعه ای از بسته هایی است که بدون به خطر انداختن سازگاری بالادستی یا نیاز به به روز رسانی اجزای پایه، عملکردی را به CentOS اضافه می کند.

• contrib: این مخزن بسته هایی را تامین می کند که با هیچ یک از بسته های موجود در توزیع هسته تطابق ندارند.

• انتشار مداوم (CR): بسته هایی را که در نسخه بعدی CentOS ظاهر می شوند به طور گسترده در دسترس قرار می دهد. تا زمانی که نقطه آزاد واقعی در تصاویر ISO منتشر شود، بسته ها برای تعمیر و آزمایش داغ در دسترس هستند.

• CentOS-Testing: این مخزن به عنوان یک منطقه آزمایشی برای بسته های مقصد CentOSPlus و CentOS Extras عمل می کند. بسته‌های این مخزن ممکن است جایگزین بسته‌های هسته توزیع CentOS شوند یا نه، و عملکرد آنها تضمین نشده است.

ویژگی‌های اصلی CentOS چیست ؟

CentOS ویژگی‌ها و مزایای بسیاری را در اختیار کاربران خود قرار می‌دهد. در ادامه برخی از مهم‌ترین آنها را برای شما شرح خواهیم داد.

عملکرد و در دسترس بودن بالا

CentOS از یک ماشین مجازی مبتنی بر هسته برای مجازی سازی استفاده می‌کند. در نتیجه می‌تواند در دسترس بودن و عملکرد بالا را به کاربران حود ارائه دهد.

توزیع پایدار لینوکس

 

CentOS توسط یک جامعه توسعه دهندگان اختصاصی پشتیبانی می شود که آن را به روز نگه می دارد و سازگاری با هر دو و نرم افزار جدید را تضمین می کند. علاوه بر این، توسعه‌دهندگان اصلی توسط یک جامعه جهانی از کاربران داوطلب مانند علاقه‌مندان به لینوکس، مدیران شبکه، مدیران سیستم و غیره پشتیبانی می‌شوند، که نسخه‌ها را آزمایش می‌کنند، به‌روزرسانی‌ها را مدیریت می‌کنند و در توسعه کمک می‌کنند.

به روز رسانی و پشتیبانی منظم

نسخه های CentOS به طور متوسط هر شش ماه یکبار به روز می شوند و هر نسخه به مدت ده سال پشتیبانی می شود.

سطح امنیت بالا

تیم امنیتی در Red Hat در شناسایی تهدیدها و تضمین سطح بالایی از امنیت آماده است. CentOS همچنین دارای پسوند هسته لینوکس با امنیت بالا است.

وقتی صحبت از مشخصات می شود، مانند هر سیستم لینوکس دیگری، CentOS چیزهای زیادی برای ارائه دارد. اسناد داخلی CentOS بسیاری از نکات دقیق را پوشش می دهد. بیشتر برنامه نویسان باید قبل از تصمیم گیری در مورد سرور اختصاصی CentOS با تصویر بزرگ آشنا شوند. قبل از اینکه CentOS را برای خود امتحان کنید، در اینجا نگاهی به تمام آنچه باید در مورد آن بدانید آورده شده است.

استفاده از CentOs به صورت رایگان

CentOS به صورت منبع باز یا open Source در اختیار کاربران قرار می‌گیرد. این موضوع به آنها کمک می‌کند تا بتوانند براساس نیاز و خواسته‌های خود، در برنامه‌ی عرضه شده، تغییر به وجود آورند. اگر می‌خواهید از این برنامه‌ی کاربردی استفاده کنید، تنها کافیست به وبسایت رسمی CentOS وارد شده و نسبت به دانلود رسمی آن اقدام نمایید.

نتیجه گیری

همانطور که به تفصیل در قسمت‌های بالایی اشاره کردیم، CentOS ( سنت او اس ) یک پلتفرم محاسباتی رایگان و منبع باز است که تمامی افراد می‌توانند از آن استفاده کنند. لازم به ذکر است که نسخه‌ها لینوکس CentOS از کد منبع باز عمومی که توسط Red Hat، Inc برای Red Hat Enterprise Linux ارائه شده است، ارائه می‌شود. برای استفاده از این کد منبع، باید وارد سایت CentOS Git شوید.

امیدواریم که توضیحات این مقاله در این مورد که CentOs چیست ، برای شما کمک کننده بوده باشد. اما اگر در این خصوص به مشکلی برخوردید، سوالات خود را با ما در قسمت کامنت به اشتراک بگذارید تا در سریع‌ترین زمان ممکن به آنها پاسخ دهیم. علاوه بر آن ما در پیج اینستاگرامی خود، پیرامون جدیدترین و تازه‌ترین اخبار حوزه‌ی تکنولوژی و فناوری صحبت خواهیم کرد. ما را در اینستاگرام ابرآراز دنبال کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا