آموزش لینوکسآموزشیتوسعهلینوکسهمه

آموزش نصب ssl در دایرکت ادمین به شکل تصویری و مرحله به مرحله

نصب ssl در دایرکت ادمین از جمله مباحث امنیتی است که اهمیت بسیار زیادی دارد. همانطور که می‌دانید شما برای برخورداری از یک اتصال امن نیاز دارید که به نصب گواهینامه امنیتی ssl اقدام کرده و سپس از آن به دیگر پروتکل های رمزنگاری شده سوئیچ کنید. یکی از جمله محبوب‌ترین این کنترل پنل ها دایرکت ادمین است که به دلیل رایگان و منبع باز بودن، بسیار مورد استفاده قرار می‌گیرد.

آیا گواهینامه SSL رایگان وجود دارد؟ ابرآراز، مفتخر است که همراه با ارائه سرور مجازی به شما کاربران گرامی، SSl  را نیز در اختیارتان قرار می‌دهد. شما می‌توانید برای دریافت ssl رایگان به وب سایت ابر اراز مراجه کنید و اقدام به خرید سرور اختصاصی ایران نمایید. علاوه بر آن، اگر به مشکلی برخوردید، می‌توانید با کارشناسان ما تماس بگیرید تا در سریع‌ترین زمان ممکن، مشکلاتتان برطرف شود.

گواهی SSL چیست؟

پیش از اینکه به آموزش نصب ssl در دایرکت ادمین بپردازیم، لازم می‌دانیم تا در مورد گواهی ssl و نحوه‌ی دریافت آن صحبت کنیم. به‌طورکلی، SSL Certificate یک گواهی دیجیتالی است که هویت یک وب سایت را تأیید کرده و  اتصالی رمزگذاری شده را فعال می‌کند. SSL که مخفف عبارت Secure Sockets Layer است، پروتکلی امنیتی است که پیوندی رمزگذاری شده میان سرور وب و مرورگر وب ایجاد می‌کند. (برای آشنایی بیشتر با مفهوم گواهینامه SSL پیشنهاد می کنیم فرصت مطالعه‌ی مقاله‌ی گواهینامه امنیتی ssl چیست را از دست ندهید.)

در دنیای وب امروزی که کاربران بخش مهمی از اطلاعات خود را در آن منتشر می‌کنند، امنیت حرف اول را می‌زند. اگر شما تجارت خود را به تازگی آغاز کرده‌اید و در حال ساخت یک وب سایت هستید، باید بدانید که ایجاد یک محیط قابل اعتماد که در آن مشتریان در زمان خرید، احساس امنیت داشته باشند، از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است.

پس شما باید تمام تلاش خود را بکنید که در زمان ارتباط کاربر با وب سایت شما هیچ مشکلی به وجود نیاید. یکی از مهم‌ترین روش‌های این کار، استفاده از گواهینامه SSL است که با ایجاد یک اتصال امن، اجازه‌ی استفاده‌ی هیچ شخص ثالثی را به اطلاعات و داده‌ها نمی‌دهد. 

فایده‌ی استفاده از گواهینامه SSL چیست؟

در زمان استفاده از گواهی SSL، نمادی در کنار آدرس URL به نمایش در می‌آید. این نماد که با نام نشانگر EV شناخته می‌شود به کاربران این اطمینان خاطر را می‌دهد که تمامی اطلاعات آنها ایمن و محفوظ خواهد ماند. این گواهی دارای دو نوع کلید متفاوت است؛ یک کلید عمومی و یک کلید خصوصی . هرکدام از این کلیدها برای ایجاد یک اتصال رمزنگاری شده در امنیت امل با هم فعالیت می‌کنند. به همین دلیل است که نصب ssl در دایرکت ادمین یکی از ملزومات در زمان ساخت سایت محسوب می‌گردد.

چگونگی دریافت گواهی SSL

برای دریافت گواهی SSL شما باید یک درخواست امضای گواهی (CSR) را روی سرور خود ایجاد نمایید. این فرآیند کلید خصوصی و عمومی گفته شده را در سرور شما ایجاد می‌نماید. این کلید خصوصی و عمومی چگونه ایجاد می‌شوند؟

فایل داده‌های CSR که برای صادرکننده گواهی SSL (به نام مرجع صدور گواهی یا CA) ارسال می‌کنید، حاوی کلید عمومی است. CA  از فایل داده CSR (بدون در خطر انداختن امنیت خود کلید) جهت ایجاد یک ساختار داده برای مطابقت با کلید خصوصی استفاده می‌کند. لازم به ذکر است که CA هرگز کلید خصوصی را ندیده و از اطلاعات آن آگاهی نمی‌یابد.

شما همچنین باید یک گواهی میانی نصب کنید که اعتبار گواهی SSL شما را با گره زدن به گواهی ریشه CA مشخص می‌کند. به خاطر داشته باشید که دستورالعمل نصب و آزمایش گواهی بسته به سرور شما متفاوت بوده و نمی‌توان از یک دستورالعمل واحد استفاده نمود.

نصب ssl در دایرکت ادمین

پس از ثبت و بررسی درخواست شما مبنی بر دریافت گواهی SSL ، این گواهی از طریق ایمیل برای شما ارسال می‌گردد. لازم به ذکر است که امکان دانلود گواهی از طریق کنترل پنل نیز برای شما وجود دارد. لازم است بدانید که فایل حاوی گواهی دقیقا همان نام دامنه ای است که برای آن در نظر گرفته شده است؛ به عنوان مثال: www_sslcertificaten_nl.crt.

اگر هنوز مسائلی در مورد دایرکت ادمین وجود دارند که نمیتوانید به درستی آنها را درک کنید، پیشنهاد می‌کنیم که ابتدا مقاله‌ی دایرکت ادمین چیست را مطالعه نمایید و پس از آن، این متن را ادامه دهید.

مرحله اول آموزش نصب ssl بر روی دایرکت ادمین

 • ورود به کنترل پنل DirectAdmin
 • ورود به قسمت Advanced Features—> .SSL Certificates
 • انتخاب آخرین دکمه last radio button ستون سمت چپ، در کنار pre-generated certificate and key
 • بررسی و مشاهده‌ی Certificate و Key Saved
 • اقدام به نصب گواهینامه های میانی

مرحله اول آموزش نصب ssl بر روی دایرکت ادمین

آموزش نصب ssl در دایرکت ادمین ؛ گواهی میانی

در زمان نصب ssl رو دایرکت ادمین به خاطر داشته باشید که این گواهی به گواهی‌های میانی نیاز دارد تا توسط مرورگر به عنوان یک منبع مورد اعتماد شناخته شود. لازم به ذکر است که این نوع گواهی همزمان با گواهینامه‌ی ssl به شما تحویل داده می‌شود. پس می‌توانید به دانلود آن از قسمت کترل پنل نیز اقدام نمایید.

برای نصب گواهی میانی در دایرکت ادمین مراحل زیر را پیش بگیرید:

 • ورود به کنترل پنل DirectAdmin
 • ورود به قسمت Advanced Features—> .SSL Certificates
 • روی Click Here در پایین صفحه، در کنار Click here to paste a Root Certificate CA کلیک کنید.
 • کادر استفاده از گواهی CA در بالای صفحه را انتخاب کنید.
 • تمام محتوای موجود را از فیلد حذف کنید.
 • در صورت وجود دومین گواهینامه‌ی میانی، محتویات آن را در کار اولین گواهی بچسبانید. (به خاطر داشته باشید که نباید هیچ خط خالی وارد شده باشد. در نهایت نتیجه باید بدین شکل باشد:

گواهی میانی

 • برای ذخیره گواهی‌های میانی روی ذخیره کلیک کنید و وب سرور را reload کنید.

فعال سازی ssl رایگان در دایرکت ادمین

در زمان نصب ssl در دایرکت ادمین لازم است این نکته را در نظر داشته باشید که SSL عموما به شکل خودکار در DirectAdmin فعال نمی‌گردد. پس از نصب گواهی‌ها، نیاز است تا این تنظیمات را بررسی کنید و در صورت لزوم، آن را روشن کنید. در قسمت‌های بعدی نحوه نصب ssl در دایرکت ادمین را به طور کامل شرح داده‌ایم. 

 • وارد کنترل پنل DirectAdmin شوید.
 • به Advanced Features—> .SSL Certificates بروید
 • در بالای صفحه، درست در زیر دکمه‌های منو، باید ببینید که آیا SSL فعال است یا خیر. اگر فعال نیست با استفاده از تصویر زیر به فعالسازی آن اقدام نمایید. 

فعال سازی ssl رایگان در دایرکت ادمین

 • پس از آن کادر کنار Secure SSL را فعال کرده و تغییرات انجام شده را ذخیره کنید.

فعال سازی ssl رایگان در دایرکت ادمین

ذخیره تغییرات

 • در زمان نصب گواهینامه ssl در دایرکت ادمین اگر قصد دارید تا بررسی کنید که SSL واقعا نصب شده است یا خیر، به قسمت ویژگی‌های پیشرفته –>گواهی‌های SSL بازگردید.

نصب گواهینامه ssl در دایرکت ادمین

 مرحله دوم راه اندازی ssl دایرکت ادمین

دایرکت ادمین به طور پیش فرض برای ارائه محتوا از طریق HTTP و HTTPS از یک پوشه root متفاوت TPS استفاده می‌کند. می‌توانید DirectAdmin را طوری تنظیم کنید که فقط از یک پوشه برای HTTP و HTTPS از طریق Domain Setup استفاده کند. جهت انتخاب دامنه مورد نیاز از تصویر زیر استفاده نمایید.

 مرحله دوم راه اندازی اس اس ال

برای ارائه ترافیک HTTP و HTTPS از پوشه public_html، باید گزینه symlink را در پایین انتخاب کنید. توجه داشته باشید که پوشه private_html واقعی حذف می‌شود و سپس از طریق یک پیوند نمادین به پوشه public_html مرتبط می‌شود.

نصب ssl در دایرکت ادمین به صورت مرحله به مرحله

تمام مراحل لازم برای نصب گواهی وب سرور شما اکنون تکمیل شده است. لطفاً مطمئن شوید که فایل‌های گواهی خود را به اندازه کافی ایمن کرده‌اید و یک نسخه پشتیبان از کلید خصوصی و گواهی سرور وب خود را در مکانی امن ذخیره می‌کنید.

چرا ابرآراز؟

با خرید سرور مجازی ایران که با تکنولوژی ابری در ابر آراز ارائه می‌شود، یک آی پی شخصی به شما اختصاص می‌یابد تا علاوه بر اینکه از بهترین منابع سخت افزاری و نرم افزاری استفاده می‌کنید، از ترافیک نامحدود این سرویس‌ها نیز بهره‌مند شوید. ترافیک نامحدود بدین معناست که برای میزان مصرف شما هیچ محدودیتی وجود ندارد و شما می‌توانید به میزان دلخواه از ترافیک خود استفاده کنید. همچنین قابل ذکر است که با خرید vps ایران، امنیت سایت شما با فایروال ابری تامین می‌گردد و یک دواپس همیشه در کنار شماست تا Up time بودن، مقیاس‌پذیر بودن، امنیت و قابل‌اطمینان بودن سرویس شما را تضمین‌ کند.

امیدواریم که در این مقاله توانسته باشیم به طور کامل آموزش نصب ssl بر روی دایرکت ادمین را توضیح داده باشیم . اما اگر در این خصوص به مشکلی برخوردید، سوالات خود را با ما در قسمت کامنت به اشتراک بگذارید تا در سریع‌ترین زمان ممکن به آنها پاسخ دهیم. علاوه بر آن ما در پیج اینستاگرامی خود، پیرامون جدیدترین و تازه‌ترین اخبار حوزه‌ی تکنولوژی و فناوری صحبت خواهیم کرد. ما را در اینستاگرام دنبال کنید.

سوالات متداول

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا