توسعهداکرهمه
موضوعات داغ

داکر Docker چیست + کاربرد شگفت انگیز بهترین پلتفرم روز دنیا

نکات برگزیده مطلب
 • هایپر وایزر (Hypervisor) یک سیستم عامل یا سخت افزار که ماشین های مجازی را ایجاد، راه اندازی و اجرا می کند

داکر docker چیست و چه کاربردی دارد؟ از سؤالات بسیاری از توسعه دهندگان است، زیرا می تواند به برنامه نویسان تحت وب و اپلیکیشن ها کمک شایانی کند. البته ناگفته نماند که شما برای داکر در برنامه نویسی به ماشین های مجازی نیاز دارید که پیشنهاد می کنیم از زیرساخت ابری آراز استفاده کنید.

داکر Docker چیست؟

Docker چیست؟ داکر به زبان ساده یک نوع پلتفرم باز و سیستم نرم افزار برای توسعه، ارائه ی خدمات و راه اندازی برنامه هاست که شما را قادر به جداسازی برنامه ها (application) از زیر ساخت تان می کند تا بتوانید به طور سریع تری نرم افزار ارائه دهید. توسعه دهندگان با استفاده از داکر ایده هایشان را عملی می سازند.

کاربرد داکر چیست ؟

قطعا بعد از آشنایی با مفهوم این پلتفرم این سوال برای شما پیش می‌آید که کاربرد Docker چیست؟ در پاسخ باید بگوییم که از طریق این پلتفرم می توانید از همان راه هایی که زیرساختتان را مدیریت می کنید، برنامه هایتان را نیز مدیریت کنید. همچنین با استفاده از امتیازاتی که سرویس داکر در روش ارائه ی خدمات ، تست کردن و استفاده ی سریع از کد ها دارد، شما را قادر می سازد تا به طور قابل ملاحظه ای فاصله ی زمانی ایجاد شده بین نوشتن کد و راه اندازی آن را برای تولید کاهش دهید.

استفاده داکر از کانتینرها ( کانتینر داکر )

داکر چیست
استفاده داکر از کانتینرها

یکی دیگر از کاربرد های داکر این است که از کانتینر ها (container) که محیطی آزاد و ایزوله شده هستند، برای آسان کردن پروسه ساخت، استقرار و راه اندازی برنامه ها استفاده می کند. این ایزوله بودن و امنیت به شما اجازه ی راه اندازی و اجرای چند کانتینر به طور همزمان در محیط هاست را می دهد.

کانتینر های داکر این امکان را نیز به توسعه دهندگان (Developers) می دهند تا یک برنامه را با همه ی قسمت های مورد نیازش از قبیل مجموعه ها و بقیه چیز های مربوطه را  جمع بندی و آنها را به عنوان یک پکیج واحد سازماندهی کرده و مستقر سازد؛ پیشنهاد می‌کنیم پیش از خواندن ادامه مقاله برای درک بیشتر از مفهوم کنتینر به مقاله کانتینر چیست مراجعه کنید.

علاوه بر این، داکرها به این دلیل که نیاز به هایپر وایزر (Hypervisor) (یک سیستم عامل یا سخت افزار که ماشین های مجازی را ایجاد، راه اندازی و اجرا می کند) ندارند، بلکه به طور مستقیم در داخل ماشین میزبان اجرا می شوند. این به این معنی است که شما می توانید نسبت به زمانی که از ماشین های مجازی استفاده می کردید کانتینر های بیشتری را روی ترکیب سخت افزاری داده شده راه اندازی و اجرا کنید. حتی می توانید کانتینر های داکر را داخل ماشین های میزبان که خود یک ماشین مجازی واقعی هستند هم اجرا کنید! ما در مقاله‌ای تحت عنوان hypervisor چیست به طور کامل به مفهوم این عبارت پرداختیم و انواع هایپر وایزر را به طور کامل برای شما عزیزان تشریح کردیم.

تفاوت کانتینر داکر و ماشین مجازی

حال که به این موضوع پرداختیم، لازم است که به توضیح تفاوت کانتینر داکر با ماشین مجازی بپردازیم؛ کانتینر ها به زبان ساده فرآیند جداسازی را در سطح سیستم عامل ارائه می‌دهند؛ اما این در حالیست که ماشین های مجازی در لایه abstraction یا لایه انتزاعی سخت افزار به ارائه این فرآیند جداسازی می‌پردازند؛ بنابراین ماشین های مجازی یا  VMها در موارد استفاده از IaaS یک انتخاب اید‌آل به حساب می‌آیند؛ اما فناوری کانتینرها برای پکیج بودن و قابل حمل بودن نرم افزارهای ماژولار مورد استفاده قرار می‌گیرد.

هر دو تکنولوژی ذکر شده یعنی کانتینر داکر و ماشین مجازی می‌توانند یک مکمل بی نظیر در کنار هم ایفای نقش کنند و برای موارد و کاربردهای فراوانی استفاده شوند؛ به طور مثال همانطور که در پاراگراف قبلی گفتیم کانتینرهای داکر (Docker) را می‌توان در داخل ماشین مجازی بوجود آورد؛ تا در نهایت یک روش موثر برای طراحی ultra-portable بودن نرم افزارها خلق شود. اگر می‌خوایهد به شکل وسیع‌تری با این مفهوم آشنا شوید، پیشنهاد می‌کنیم مقاله‌ی تفاوت داکر با ماشین مجازی را حتما مطالعه نمایید.

تفاوت کانتینر داکر و ماشین مجازی

کوبرنتیز (Kubernetes) نرم افزاری مناسب جهت فراهم کردن تنظیمات کانتینرها

اگر قصد راه اندازی سرویس در کانتینرها را دارید، احتمالا به نرم افزاری که برای مدیریت آن کانتینر ها و هاست (host)طراحی شده  و آن را به طور کلی به عنوان تنظیم کننده یا هماهنگ کننده (Orchestration) می شناسیم، احتیاج پیدا خواهید کرد. کوبرنتیز (Kubernetes) این تنظیمات را برای کانتینرهای مختلفی با مدت زمان اجرا های متفاوت، فراهم می آورد.

کوبرنتیز (Kubernetes) در واقعیت همان ساز و کار مدیریت کانتینر ها است که گوگل به توسعه آن پرداخته است و در ادامه با استقبال فراوان مهندیسن فناوری و همچنین توسعه دهندگان مواجه شد؛ همین موضوع موجب شده است تا روز به روز بر کاربردهای کوبرنتیز افزوده گردد و تعداد مصرف کنندگان آن به صورت شگفت انگیزی افزایش یابد؛ بدیهی است که تعامل بیشتر با این ساز و کار، باعث بهینه شدن آن می‌شود و منجر به قدرتمند شدن آن می‌شود؛ برای اطلاع بیشتر از کوبرنتیز توصیه می‌کنیم مقاله kubernetes چیست را مطالعه کنید.

نصب و راه اندازی برنامه ها در ماشین لینوکس

با انجام این کار، به دلیل وجود کانتینر، توسعه دهنده می تواند از این که برنامه، صرف نظر از هرگونه تنظیماتی  که ممکن است ماشین های لینوکس داشته باشند، در همه ی آنها راه اندازی و فعال شود، اطمینان حاصل کند. این تنظیمات حتی می توانند از تنظیمات ماشینی که برای نوشتن و تست کردن کد استفاده می شوند، متفاوت باشند.

یکی دیگر از مواردی که نشان دهنده ی اهمیت داکر است، این است که توسعه دهندگان می توانند به وسیله ی آن ایده های خود را عملی ساخته و آنها را از دنیای ذهن به دنیای بیرون انتقال داده و پیاده کنند.

توسعه به وسیله ی داکر

مفهوم داکر چیست

امروزه توسعه برنامه ها فقط محدود به کد نویسی نمی‌شود، بلکه دربرگیرنده زبان های متنوع، چارچوب، ساختار، رابط های ناپیوسته بین ابزار ها و… نیز می شود که پیچیدگی های زیادی ایجاد می کنند. اما داکر روند کاری شما را آسان کرده و به آن شتاب می بخشد.

همچنین به توسعه دهندگان آزادی های لازم جهت نوآوری و استفاده از راه ها ی جدید برای انتخاب ابزار ها، استک برنامه ها و استقرار محیط هایی برای هر پروژه را فراهم می آورد.

داکر برای چه کسانی قابل استفاده است؟

داکر ابزاری است که توسط خود توسعه دهندگان، برای راحتی و سهولت کارآن ها، مدیران سیستم و برنامه نویسان طراحی شده است.

 توسعه دهندگان هنگام نوشتن کد دیگر نگران آن سیستمی که در آخر می خواهد روی آن اجرا شود نیستند. به علاوه، این امکان را به آن ها می دهد تا کار خود را با استفاده از  هزاران برنامه ای (program) که برای اجرا در کانتینر داکر طراحی شده اند، به عنوان یک بخش از برنامه ی خود استفاده کنند.

همچنین به دلیل اینکه این پلتفرم رد پای کوچکی از خود برجای گذاشته و هزینه ی پایینی دارد، انعطاف پذیری و امکان کاهش تعداد سیستم های مورد نیاز کارکنان اجرایی و عملیاتی (operation staff) را فراهم نموده است.

چرا از داکر استفاده می کنیم؟

همانطور که پیش تر به آن اشاره شد، این پلتفرم قابلیت ارائه ی برنامه ها به طور دائمی و با سرعت را دارد. این سیستم نرم افزاری با ایجاد امکان کار کردن توسعه دهندگان در محیط های استاندارد شده و با استفاده از کانتینر های محلی که سرویس ها و برنامه های شما را فراهم می کنند، لایف سایکل (lifecycle) و مراحل انجام توسعه را به طور بهتر و آسان تری میسر می کند.

می توان با اطمینان گفت که کانتینر ها بهترین وسیله برای ایجاد یکپارچگی و ارائه جریان کاری منظم و متداوم هستند.

سناریوی مثالی زیر را در نظر بگیرید:

 • توسعه دهندگان شما کد ها را در سیستم محلی خود می نویسند و با استفاده از داکر عملکردشان را با دیگر همکارانشان به اشتراک می گذارند.
 • آنها از این پلتفرم برای قرار دادن برنامه هایشان در محیط تستی استفاده کرده و تست هایی را به صورت اتوماتیک و خودکار و یا دستی انجام می دهند.
 • زمانی که توسعه دهندگان مشکل یا ایرادی پیدا کنند، می توانند آن را در محیط بهبود و توسعه  برطرف کرده و آنها را برای  تست و ارزیابی در محیط تستی دوباره مستقر کنند.
 • وقتی تست کردن به پایان رسید، پیدا کردن مشتری به آسانی  قرار دادن یک عکس به روز رسانی شده  در محیط تولید می شود!

آیا تا به حال فکر کردید داکر چه مشکلاتی را حل می کند می توانید در مقاله آموزش docker در این مورد کامل بخوانید.

مقیاس گذاری و استقرار در سیستم عامل های مختلف

پلتفرم مبتنی بر کانتینر داکر به طور کامل امکان استفاده از حجم و میزان کار (workload) را در سیستم عامل های مختلف فراهم می آورد. کانتینر های داکر می توانند روی لپ تاب محلی توسعه دهنده، روی ماشین های مجازی یا فیزیکی در یک پایگاه داده، روی تولید کننده های ابر، یا در ترکیبی از محیط ها راه اندازی و اجرا شوند.

همچنین این ویژگی داکر که( وزن کمی داشته) قابل استفاده روی سیستم عامل های مختلف است، باعث می شود بتوانیم میزان و حجم کاری (workload) را مدیریت کرده، هر زمان که در بیزینس مان نیاز شد و لازم دانستیم برنامه ها را مقیاس گذاری یا حذف کرده و ارائه ی سرویس را ممکن یا غیر ممکن سازیم.

راه اندازی و اجرای چندین ورک لاد (workload) رو یک سخت افزار مشخص

همانطور که گفتیم، داکر قابل نصب استفاده روی سیستم عامل های مختلف (سبک وزن) و سریع است. همینطور جایگزینی مناسب و مقرون به صرفه برای ماشین های مجازی مبتنی بر هایپر وایزر (Hypervisor) فراهم می آورد تا شما بتوانید از ظرفیت رایانش تان بیشتر استفاده کرده و به اهداف تجاری تان برسید. برای محیط هایی با تراکم بالا و همچنین برای استقرار و اسکان های کوچک و بزرگ که نیاز است کار های بسیاری را با منابع کمتر انجام دهید، این پلتفرم گزینه ای عالی می باشد.

امنیت داکر

امنیت داکر

داکر قادر به تامین امنیت برنامه های در حال اجرا در یک محیط اشتراکی است. اما لازم به ذکر است خود کانتینر ها به تنهایی جایگزین مناسبی برای اقدامات امنیتی که باید اعمال شوند، نیستند.

دن والش، رهبر امنیت رایانه که به علت فعالیت در سلینوکس SELinux  به شهرت دست یافته است، در مورد اهمیت اطمینان از ایمن بودن ظروف داکر به این دیدگاه می پردازد. همچنین والش جزئیات ویژگی‌های امنیتی در داکر را به طور کامل بیان می‌کند و روش عملکرد آنها را مورد بررسی قرار می‌دهد. سلینوکس در واقع مخفف عبارت Security-Enhanced Linux است که به مفهوم لینوکس با امنیت بهبود یافته اشاره دارد؛ برای اطلاع بیشتر در مورد سلینوکس پیشنهاد می‌کنیم مقاله selinux چیست را از دست ندهید تا بتوانید به راحتی به تنظیم و استفاده صحیح از آن بپردازید.

مفاهیمی راجع به کانتینر داکر

وجود کانتینر ها مستلزم وجود سه نوع نرم افزار است:

 • نرم افزار سازنده (Builder): تکنولوژی که برای ساخت و ایجاد یک کانتینر به کار می رود.
 • نرم افزار مهندسی (کننده) (Engine): تکنولوژی که برای راه اندازی و اجرای کانتینر استفاده می شود.
 • نرم افزار تنظیم و هماهنگ کننده (Orchestration): تکنولوژی که برای مدیریت تعداد زیادی کانتینر به کار می رود.

یکی دیگر از جذابیت های استفاده از کانتینر ها این است که می توانند با فداکاری بمیرند و اگر دوباره به آنها احتیاج پیدا کردیم، زنده شوند! فرقی نمی کند از بین رفتن یک کانتینر به دلیل یک حادثه باشد یا صرفا به دلیل اینکه ترافیک سرور پایین است و دیگر نیازی به آنها نداریم، چرا که می توان آنها را با قیمت پایینی دوباره راه اندازی کرد و اساسا طوری طراحی شده اند که بدون گذاشتن اثری ظاهر یا ناپدید بشوند.

به دلیل اینکه قرار است کانتینرها فقط برای مدت کوتاهی موجود باشند و تا آن جایی که لازم است نمونه های جدیدی را به وجود آورند، انتظار می رود که مدیریت و نظارت بر آنها حین انجام عملیات رایانش، توسط یک انسان نباشد و خودکار انجام شود.

امیدوارم این مطالب سودمند واقع شده باشند. برای اطلاع بیشتر از آخرین مقالات ما می توانید کانال تلگرام ابر آراز را دنبال کنید.

چرا ابر آراز؟

آراز یک ابر چند لایه در لایه زیرساخت و پلتفرم است و به افراد، شرکت ها و سازمان هایی که نیاز دارند تا سرعت توسعه خود را افزایش دهند و در هزینه های خود صرفه جویی کنند؛خدمات خود را ارائه می‌دهد تا علاوه بر تجربه یک کیفیت ایده‌آل uptime و امنیت خود را نیز افزایش دهند.

منبع
سایت داکر

یک نظر

 1. سلام
  من درباره داکر تازه اطلاعات کسب کردم یک برنامه لینوکسی ساختم و میخوام اون رو با فلش روی هر پی سی دیگری اجرا کنم و اینکه تنظیمات اون بهم نریزه و البته امنیت کدها و برنامه هم حفظ بشه با سرچ هایی ک داشتم به داکر رسیدم حالا اولا آیا داکر آفلاین هم کار میکنه؟ و اینکه یه لینک آموزشی معرفی کنید برای تبدیل برنامه ام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا