همه

کانفیگ سرور چیست ؟ آموزش کانفیگ سرور لینوکس مرحله به مرحله

کانفیگ سرور چیست ؟ کانفیگ چیست؟ کانفیگ سرور لینوکس چگونه انجام می‌شود؟ در ادامه‌ی مقاله با پاسخ به تمامی این سوالات تلاش می‌کنیم تا به شما در امر حفظ امنیت اطلاعات و داده‌‌ها کمک کنیم؛ با ما همراه باشید. 

در دنیای دیجیتال امروزی داشتن یک وب سایت برای هر کسب‌وکاری امری ضروری است. یک وب سایت پربازدید که عملکرد مناسبی داشته باشد می‌تواند به مشتریان کمک کند تا در بهترین شرایط از خدمات و محصولات شما استفاده نمایند. از آنجایی که کاربران اطلاعات مهمی ازجمله اطلاعات بانکی و شخصی خود را با سایت شما به اشتراک می‌گذارند، امنیت سایت و سرور میزبان اهمیتی دوچندان می‌یابد.

در همین ابتدا لازم می‌دانیم عنوان کنیم که اگر برای میزبانی سایت خود سرور مجازی یا اختصاصی خریداری کرده‌اید، اما دانش و توانایی کافی برای مدیریت آن را ندارید و علاوه بر آن، نمی‌توانید زمانی برای یادگیری تخصص‌های مدیریت و امنیت سرور و به طور کلی گانفیگ سرور اختصاص دهید، می توانید از ما کمک بگیرید.

ما با ارائه‌ی خدمات کانفیگ سرور از شما می‌خواهیم که تنها بر روی کسب‌وکارتان تمرکز کرده و تلاش کنید تا آن را توسعه دهید و مواردی مانند بردن به محیط عملیات، نگهداری و توسعه در این محیط را به ابرآراز بسپارید. شعار ما در سرویس DevOps as a Service  یا همان SRE Team ابرآراز این است که شما تنها به توسعه کسب‌و‌کار خود فکر کرده و تمامی نگرانی‌های زیرساختی را به ما واگذار کنید. پیشنهاد می‌کنیم برای اطلاع از هزینه و تعرفه خدمات کانفیگ سرور به وب سایت ما سر بزنید و یا با شماره‌ی پشتیبانی 28425258 تماس بگیرید.

اهمیت کانفیگ سرور چیست

کانفیگ سرور چیست ؟

بیایید پیش از اینکه به سراغ موضوع اصلی مقاله برویم و در مورد اینکه کانفیگ سرور چیست صحبت کنیم، ابتدا درک درستی درباره‌ی معنا و مفهوم کانفیگ پیدا کنیم.

کانفیگ چیست؟

Configure که مخفف عبارت configuration و به معنی پیکربندی است، بخش‌های مختلفی را در برمی‌گیرد. بخش‌هایی مانند:

  • کانفیگ سیستم
  • کانفیگ مودم
  • کانفیگ گوشی
  • کانفیگ سرور اختصاصی
  • کانفیگ سرور مجازی

به طور کلی کانفیگ به معنای پیکرندی سیستم شماست. لپ‌تاپتان را در نظر بگیرید؛ به تمام مشخصات فنی لپ‌تاپ شما اعم از مدل مادربورد، هسته مرکزی، فضای حافظه، مدل کارت گرافیک و … کانفیگ سیستم گفته می‌شود. بدین معنی که لپ‌تاپ شما با این مشخصات فنی کانفیگ شده است.

کانفیگ چیست؟

کانفیگ سرور چیست ؟

مطمئنا می‌دانید که در زمان خرید یک سرور باید بتوانید آن را کانفیگ کنید. به طورکلی، تمامی سرورها تنظیمات پیش فرضی دارند که مسلما قابل اکتفا نیستند. دلیل این امر این است که این تنظیمات پیش فرض، نمی‌توانند به درستی سرعت و امنیت را برای شما فراهم کنند.

همیشه این نکته را در نظر داشته باشید که هر تنظیماتی برای کار بخصوصی در نظر گرفته شده و شما باید باتوجه به نیازی که از هر سرور دارید، تنظیمات دلخواه خود را اعمال کنید. البته کانفیگ و پیکربندی سرور، موضوع بسیار مهمی است که باید به درست یو توسط یک متخصص فنی صورت پذیرد. انجام درست این عمل، تاثیر بسیار مثبتی در عملکرد سایت شما خواهد داشت که در ادامه این موضوع را بررسی خواهیم کرد.

رابطه‌ی عملکرد سایت و کانفیگ سرور چیست ؟

با مفهوم کانفیگ سرور آشنا شدید؟ می‌خواهید بدانید که config سرور چه اهمیتی دارد؟ در اولین قدم باید بدانید که کانفیگ باید با توجه به مشخصات سخت افزاری سرور و نوع نیازها و خواسته‌های شما انجام بگیرد. درواقع در این صورت است که سرور مجازی یا اختصاصی شما بهترین عملکرد را از خود نشان می‌دهد.

علاوه بر آن، یک سرور کانفیگ شده اصولی و مناسب می‌تواند افزایش سرعت بارگذاری سایت شما را در پی داشته باشد. همچنین شما می‌توانید همواره اطمینان داشته باشید که امنیت اطلاعات و داده‌های خود و کاربرانتان به طور کامل حفظ می‌شود.

ممکن است این تصور برای بسیاری از افراد وجود داشته باشد که اگر گران‌ترین سرور موجود را خریداری کنند، دیگر نگرانی بابت کانفیگ سرور مجازی ویندوز ، لینوکس و یا دیگر انواع سرور نخواهند داشت. اگر بخواهیم صادق باشیم، کاملا در اشتباهید!

کانفیگ سرور یکی از اصلی‌ترین مراحلی است که پیش از راه‌اندازی سایت خود باید در نظر داشته باشید. شما می‌توانید با کمترین بودجه‌ای که در نظر دارید، یک سرور تهیه کنید، اما با یک کانفیگ درست و اصولی، نگرانی بابت سرعت، کیفیت و امنیت سایت نداشته باشید.

رابطه‌ی عملکرد سایت و config سرور

نقش سیستم‌عامل بر کانفیگ سرور چیست ؟

در بحث سرور، عموما کانفیگ سرور مجازی لینوکس و ویندوز بیش از دیگران مورد توجه است. پس از انتخاب سرور، یکی از سیستم‌عامل‌های لینوکس یا ویندوز، بر روی سرور نصب می‌گردد. مطمئنا با توجه به نیاز پروژه‌ی شما، ابزارهای زیادی بر روی سیستم عامل موردنظر نصب شده‌اند. پس از آن نیز، بر روی این نرم‌افزارها کانفیگ زیادی در زمنیه امنیت و کارایی صورت گرفته تا امن‌تر و بهینه‌تر عمل کنند.

در بحث سرور، سیستم‌عامل لینوکس به دلیل سرعت بالا، مصرف منابع کم، قابلیت اتوماسیون و سفارشی سازی بیشتر از دیگر انواع سرور مورد استفاده قرار می‌گیرد. تقریبا بیش از ۹۰٪ سیستم‌عامل سرورهای دنیا، لینوکس است.

انواع کانفیگ سرور چیست ؟

امیدواریم که تا به اینجای کار با مفهوم کانفیگ سرور چیست ، آشنا شده باشید؛ در ادامه قصد داریم تا ضمن معرفی انواع کانفیگ سرور ، در مورد آموزش کانفیگ سرور لینوکس نیز توضیح دهیم.

به‌طورکلی، کانفیگ سرور به دو دسته تقسیم می‌شود:

  • کانفیگ سرور اختصاصی
  • کانفیگ سرور هاستینگ اشتراکی

کانفیگ سرور مجازی شخصی با  توجه به اینکه تعداد کمتری سایت را میزبانی می‌کند، برخی کانفیگ‌ها به راحتی بر روی آن قابل انجام‌اند، به همین دلیل روش متفاوتی با سرور میزبانی اشتراکی دارد.

کانفیگ سرور های اشتراکی بسیار مهم و حساس است، در حقیقت هرگونه اشتباه در کانفیگ این سرورها موجب نارضایتی مشتریان و از دست رفتن اعتبار شما خواهد شد. کانفیگ حرفه‌ای سرور این توان را برای شما ایجاد خواهد کرد تا بدون ارتقای سخت افزاری، تعداد سایت‌های بیشتری را با کیفیت و بازده بالاتر میزبانی کنید.

انواع کانفیگ سرور

آموزش کانفیگ سرور لینوکس

لازم به ذکر است که تقریبا تمامی روش‌ها و کدها با Centos نسخه 6.6 تست شده‌اند و ممکن است در دیگر توزیع‌های لینوکس کارایی نداشته باشد.

نکته: همانطور که پیشتر نیز عنوان کردیم، به خاطر داشته باشید که اگر تخصص لازم برای انجام این کار را ندارید، از افراد فنی و متخصص این زمینه کمک بگیرید.

غیر فعال کردن selinux

SELinux یکی از ویژگی‌های لینوکس است که مکانیزم مناسبی برای پشتیبانی از خط مشی‌های امنیتی سطح دسترسی هسته لینوکس (Kernel) فراهم می‌آورد که در بسیاری از توزیع‌های لینوکس به‌طور پیش فرض وجود دارد.

به زبان ساده، SELinux خطی‌مشی‌های امنیتی را تعریف و اجرا می‌کند که تعیین می‌کنند کدام دسته (کاربر-برنامه) می‌تواند به کدام اجزا (فایل-device) دسترسی داشته باشد. در واقع می‌توانیم SELinux را به عنوان یک Firewall یا دیواره‌ی آتش داخلی برای سیستم عامل در نظر گرفت.

فایروال یا دیواره آتش چیست؟

فایروال سیستمی برای ایجاد امنیت در شبکه‌های کامپیوتری است که درخواست‌ها و پاسخ‌ها و به طور کلی ترافیک ورودی و خروجی سیستم را چک می‌کند. همچنین وظیفه‌ی بررسی، مدیریت، فیلتر و در صورت لزوم مسدود کردن آنها را برعهده دارد. پیشنهاد می‌کنیم اهمیت آشنایی و استفاده از فایروال را نادیده نگرفته و مقاله‌ی فایروال چیست را مطالعه نمایید.

دلیل غیرفعال کردن SELinux برای انجام کانفیگ سرور چیست ؟

همانطور که قابل حدس است SELinux برای برنامه‌ها و پردازش‌های موجود در سیستم‌عامل روند سخت گیرانه‌ای در پیش می‌گیرد. پس نیاز است که برای انجام عملیاتconfig سرور آن را غیرفعال کنید.

آموزش غیرفعال کردن SELinux

در این قسمت از آموزش کانفیگ سرور لینوکس قرار است که به شما آموزش دهیم که چگونه می‌توان SELinux را غیرفعال کرد.  برای غیرفعال کردن این قابلیت، باید فایل تنظیمات در آدرس /etc/selinux/config را ویرایش کنیم؛ برای اینکار دستور زیر را اجرا کنید :

nano /etc/selinux/config

پس از آن نیز:

SELINUX=enabled

به

SELINUX=disabled

تغییر دهید. و در نهایت با اجرای دستور زیر SELinux را برای ارتباط فعلی غیرفعال کنید:

setenforce 0

بروزرسانی بسته‌های نصب شده لینوکس

yum update

سیستم عامل لینوکس CentOS یا Fedora یا Redhat با اجرای فرمان فوق، ابتدا شروع به چک کردن و سپس آپدیت کردن کلیه پکیج‌های لینوکس خواهد کرد.

نصب cpanel /whm

جهت نصب سی پنل ابتدا بوسیله برنامه Putty، وارد SSH سرور مجازی و یا سرور اختصاصی خود شوید و سپس دستورارت زیر را به ترتیب اجرا کنید:

cd /home

wget http://layer1.cpanel.net/latest

sh latest

پس از اجرای دستور آخر نسبت به قدرت سرور بین 45 دقیقه الی 5 ساعت طول می‌کشد تا کنترل پانل cPanel بر روی سرور شما نصب گردد. پس از نصب به آدرس ذیل مراجعه کرده و مراحل زیر را دنبال کنید. اگر با گزینه‌هایی آشنایی ندارید، به صورت پیشفرض آنها را باقی بگذارید و تغییری در آن بوجود نیاورید.

حالا پنل WHM شما در آدرس زیر در دسترس است و می‌توانید از آن استفاده کنید:

http://Your_Server_IP:2086

کانفیگ اولیه whm  بعد از نصب

پس از لاگین کردن وارد محیط whm می‌شوید. لازم است یک سری تنظیمات اولیه بعد از اولین ورود انجام دهید.

مدیریت سرور چیست؟

مدیریت سرور یکی از از دیگر مفاهیمی است که در زمان استفاده از یک سرور با آن مواجه خواهید شد. شرکت‌های امروزی برای اکثر عملکردهای فناوری اطلاعات مانند ذخیره سازی داده‌ها، میزبانی وب سایت ها، ایمیل‌ها، برنامه‌ها و دیگر موارد اینچنینی به زیرساخت سرور خود وابسته‌اند. با توجه به هزینه‌ی بالای تامین سرورهای فیزیکی، بسیاری از کسب‌وکارها از خدمات ارائه‌دهندگان زیرساخت استفاده می‌کنند تا دیگر نیازی به صرف این هزینه نداشته باشند. با این حال، هنوز هم بسیاری از تجارت‌ها ترجیح می‌دهند تا از سرورهای فیزیکی در محیط داخلی شرکت خود استفاده نمایند.

در این موقعیت است که بحث خدمات مدیریت سرور به میان آمده و حائز اهمیت می‌شود. به‌طورکلی، مدیریت سرور به معنای حفظ سخت افزار ، نرم افزار ، امنیت و پشتیبان‌گیری است. پشتیبانی سرور نیاز به دانش فنی و تخصصی بالایی دارد که سرور مجازی مدیریت شده شما بهترین کارایی ممکن را از خود نشان دهد.

در مقاله‌ی مدیریت سرور چیست، ما قرار است چگونگی مدیریت سرور را بررسی کرده و به درک فناوری سرورهای نوین امروزی، نگرانی‌های امنیتی و اهمیت داشتن نرم افزار و سخت افزار های مناسب برای نظارت بر سرور بپردازیم. با مراجعه به وب سایت ابرآراز از مطالب و محتوای مفید مقاله‌ی مدیریت سرور چیست استفاده کنید. 

نتیجه‌گیری:

خب در این پست به سوالاتی که در ابتدا ذکر کردیم، کاملا پاسخ دادیم. شما با مفهوم کانفیگ، کانفیگ سرور آشنا شدید و همچنین به تاثیری که کانفیگ سرور در عملکرد سایت می‌گذارد، پرداختیم. به عنوان توصیه نهایی؛ حتما برای کانفیگ سرور خود از فردی باتجربه و فنی کمک بگیرید تا با این کار به سرعت لود سایت خود کمک کنید و در نتیجه مخاطبان بیشتری را جذب خواهید کرد.

امیدواریم که در این مقاله توانسته باشیم به طور کامل در مورد سوال کانفیگ سرور چیست توضیح داده باشیم . اما اگر در این خصوص به مشکلی برخوردید، سوالات خود را با ما در قسمت کامنت به اشتراک بگذارید تا در سریع‌ترین زمان ممکن به آنها پاسخ دهیم. علاوه بر آن ما در پیج اینستاگرامی خود، پیرامون جدیدترین و تازه‌ترین اخبار حوزه‌ی تکنولوژی و فناوری صحبت خواهیم کرد. ما را در کانال تلگرامی ابر آراز دنبال کنید.

سوالات متداول

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا